To praktyczne pytanie zadaje sobie część wiernych.
Co do zasady funkcjonującej w Kościele wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych w piątek znosi liturgiczna uroczystość. Tak jest na przykład w każdy dzień Oktawy Wielkanocy. Jednak Oktawa Bożego Ciała nie ma takiej rangi, więc post od mięsa obowiązuje. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których biskup danej diecezji wydałby dyspensę. Tak było w minionych latach w wielu diecezjach na terenie kraju. Tak jest w tym roku na przykład na terenie archidiecezji warszawskiej jak również warszawsko-praskiej.
Należy przy tym mieć na uwadze, że dyspensa od wstrzemięźliwości od spożycia mięsa ma charakter terytorialny - odnosi się do terenu danej diecezji. Jeśli więc na przykład mieszkaniec diecezji, w której wydano dyspensę przebywałby akurat na terenie innej diecezji, gdzie dyspensy nie wydano, piątkowa wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych go obowiązuje. I odwrotnie: mieszkaniec diecezji, której biskup nie wprowadził diecezji, jeśli przebywa na terenie diecezji, gdzie dyspensę ogłoszono, może jeść mięso.
Informację odnośnie ewentualnej dyspensy (jeśli została wydana) w diecezji na terenie której przebywasz, najprawdopodobniej znajdziesz na stronie internetowej diecezji.
W tym roku jednak dodatkową okazją do powstrzymania się od spożycia mięsa jest fakt, że piątek po Bożym Ciele to równocześnie pierwszy piątek miesiąca. Zachęcamy więc, by nie rezygnować z tej formy ascezy, nawet jeśli w miejscu naszego przebywania będzie możliwość skorzystania z dyspensy.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.