RŚA: Mieszkańcy muszą wziąć losy kraju w swoje ręce

W RŚA ciągle jest niespokojnie. Po latach wojny, później chwili pokoju, co związane było z wizytą w tym kraju Papieża Franciszka, obecnie znów w całym kraju toczą się walki.

W ostatnim czasie dotarły także do stolicy kraju Bangi – stwierdził pracujący tam od 9 lat misjonarz.

O. Federico Trinchero wskazał na konieczność formowania nowej klasy rządzących. „Mam nadzieję – dodał, że w szkołach katolickich, wspólnotach religijnych, w parafiach powstaną małe grupy, które wezmą losy kraju w swoje ręce”.

Trudna sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej spowodowana jest także naciskami i wpływami obcych krajów. Zwrócili na to uwagę przywódcy religijni tego kraju, o czym mówi o. Trinchero:

“Mówi się o różnych krajach. Na początku wspominano przede wszystkim o Czadzie, Francji, Sudanie, potem także o Chinach, a obecnie wskazuje się także na Rosję i jej wypływy. Państwa te mają różne interesy w Republice Środkowoafykańskiej, gdyż jest to kraj bogaty w złoża mineralne i odgrywa ważną rolę strategiczną, leży w centralnym miejscu Afryki – zauważył o. Trinchero. Ale trzeba także podkreślić, że przywódcy religijni, szczególnie kard. Dieudonné Nzapalainga, zwracając uwagę na te trudności, używają często sformułowania: «tajna agencja», która w jakiś sposób zakłóca proces pokojowy. Zwraca się także uwagę na odpowiedzialność samych Środkowoafrykańczyków. Oni również powinni się poczuć odpowiedzialni za tę sytuację, okazać więcej miłości swojej ojczyźnie i wziąć w swoje ręce losy kraju.”

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  -3°C Sobota
  rano
  0°C Sobota
  dzień
  0°C Sobota
  wieczór
  -2°C Niedziela
  noc
  wiecej »