Odczytaniem listy nazwisk księży, zakonnic i świeckich, którzy w ubiegłym roku oddali życie za Chrystusa w różnych zakątkach świata, zakończyły się w Rzymie trzydniowe obchody "In memoriam martyrum".
Inicjatywa już po raz drugi organizowana jest przez katolicką organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W Roku Kapłaństwa obchody skoncentrowały się na przypomnieniu postaci dwunastu księży-męczenników. Wyświetlono m.in. film o słudze Bożym, ks. Jerzym Popiełuszce pt. Wolność jest w nas.
W czasie konferencji przypomniano, że męczeństwo nie odeszło do lamusa, ale wciąż wpisane jest w codzienność chrześcijaństwa. Dyrektor agencji informacyjnej Zenit, Jesús Colina, zauważył, że w tych społeczeństwach, gdzie wyznawcy Chrystusa są mniejszością, ich prawa powszechnie się łamie, a wiernych pozbawia jakiejkolwiek możliwości obrony. Z kolei w społeczeństwach Zachodu, gdzie chrześcijanie wciąż są większością, wolność religijna staje się bronią laicyzmu. Colina wskazał zarazem, jak w ostatnich latach dokonuje się przy pomocy mediów coś na kształt „męczeństwa ośmieszania” wymierzonego w księży, którym przypisuje się odpowiedzialność za wiele bolesnych kwestii społecznych.
Podczas obchodów In memoriam martyrum mówiono także o już dramatycznej i wciąż pogarszającej się sytuacji chrześcijan w Iraku i Pakistanie. Konferencjom towarzyszyła modlitwa. Męczenników powierzano Bogu w czasie Eucharystii oraz podczas specjalnej Drogi Krzyżowej.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.