Odczytaniem listy nazwisk księży, zakonnic i świeckich, którzy w ubiegłym roku oddali życie za Chrystusa w różnych zakątkach świata, zakończyły się w Rzymie trzydniowe obchody "In memoriam martyrum".
Inicjatywa już po raz drugi organizowana jest przez katolicką organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W Roku Kapłaństwa obchody skoncentrowały się na przypomnieniu postaci dwunastu księży-męczenników. Wyświetlono m.in. film o słudze Bożym, ks. Jerzym Popiełuszce pt. Wolność jest w nas.
W czasie konferencji przypomniano, że męczeństwo nie odeszło do lamusa, ale wciąż wpisane jest w codzienność chrześcijaństwa. Dyrektor agencji informacyjnej Zenit, Jesús Colina, zauważył, że w tych społeczeństwach, gdzie wyznawcy Chrystusa są mniejszością, ich prawa powszechnie się łamie, a wiernych pozbawia jakiejkolwiek możliwości obrony. Z kolei w społeczeństwach Zachodu, gdzie chrześcijanie wciąż są większością, wolność religijna staje się bronią laicyzmu. Colina wskazał zarazem, jak w ostatnich latach dokonuje się przy pomocy mediów coś na kształt „męczeństwa ośmieszania” wymierzonego w księży, którym przypisuje się odpowiedzialność za wiele bolesnych kwestii społecznych.
Podczas obchodów In memoriam martyrum mówiono także o już dramatycznej i wciąż pogarszającej się sytuacji chrześcijan w Iraku i Pakistanie. Konferencjom towarzyszyła modlitwa. Męczenników powierzano Bogu w czasie Eucharystii oraz podczas specjalnej Drogi Krzyżowej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.