Trump: Jesteśmy głupcami, że płacimy za ochronę Niemiec

Na tydzień przed szczytem NATO prezydent USA Donald Trump skrytykował Europę za jej politykę handlową i wydatki na obronność. Na wiecu w stanie Montana ocenił, że Amerykanie są "głupcami", że płacą za ochronę Niemiec, i skrytykował Berlin za umowę gazową z Rosją.

W czwartkowym przemówieniu Trump oznajmił, że "powie NATO, by zaczęło spłacać swoje rachunki". "USA nie będą zajmowały się wszystkim" - zaznaczył. Przypomniał, że jego państwo wydaje ok. 4 proc. PKB na obronność; to próg, od którego daleko są przeznaczające na ten cel ok. 1,5 proc. PKB Niemcy.

Powiedziałem niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, że "chronimy was i to oznacza o wiele więcej dla was", gdyż "nie wiemy, ile ochrony otrzymujemy (...)" - mówił Trump.

"(Niemcy) zawierają umowę na ropę i gaz z Rosją, gdzie płacą miliardy USD Rosji. Chcą ochrony przed Rosją, a płacą miliardy USD Rosji" - mówił. "I my jesteśmy głupcami, którzy za to wszystko płacą" - dodał.

Stany Zjednoczone są przeciwne budowie Nord Stream 2. Gazociąg ten ma biec na dnie Bałtyku równolegle do uruchomionego w roku 2011 rurociągu Nord Stream i pozwolić na bezpośrednie przesłanie z Rosji do Niemiec w sumie do 110 mld m sześc. gazu rocznie. W przemówieniu Trump odniósł się również do sporów handlowych między Unią Europejską i USA, zwracając uwagę na deficyt handlowy jego państwa ze Wspólnotą. "Zabijają nas w handlu, zabijają nas w innych sprawach. Uniemożliwiają nam prowadzenie biznesu w Europie, ale sprzedają nam swoje Mercedesy i BMW" - ocenił.

Administracja amerykańska 1 czerwca wprowadziła cła na wyroby ze stali i aluminium. Mimo wielu rozmów Komisji Europejskiej nie udało się przekonać Waszyngtonu do wyłączenia UE z tych restrykcji. 22 czerwca na terenie Wspólnoty wprowadzono cła odwetowe wobec USA.

Szczyt NATO w Brukseli zaplanowany jest na środę i czwartek. 16 lipca w Helsinkach ma dojść natomiast do spotkania Trumpa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stephan Meyer
  06.07.2018 18:19
  Amerykanie są nie po to żeby bronić Niemiec ale po to by pilnować swoich interesów w Europie . Polska jest przecież zainteresowana by jej najważniejszy sojusznik ulokował swoje siły zbrojne na jej terenie. Jest nawet gotowa za to płacić i gdzie tu problem? Prezydent Trump już dawno nie gwarantuje bezpieczeństwa a raczej będzie zaciągał sojuszników do wojny. Co do Nordstream 2 jest nie ze względu na uzależnienie się od Rosji przeciwny tylko on chce pompować do Europy swój gaz skroplony. Może w Polsce ta wojownicza retoryka robi wrażenie ale niech każdy Polak odpowie sobie na jedno pytanie: ile razy USA zrobiły coś bezinteresownie dla Polski i tak zawsze będzie. Choć moim zdaniem Polska zasługiwałaby na coś więcej.
 • maryja!
  07.07.2018 11:57
  Trump słusznie zakłada, że polityka niemiecka jest niespójna. Polityka generalnie polega na realizacji celów i interesów, a te nie muszą być spójne z moralnością. Liczy się biznes, który wzmacnia potegę, a wydatki na współpracę okazują się bardziej racjonalne w przypadku wzmocnienia swojej pozycji w układzie sił. Nie oznacza to, że siła militarna nie jest istotna, ale że jej ostateczny pułap może nie być konieczny do osiągnięcia odpowiednio posługując się polityką handlową. Niemcy są pragmatykami i w każdej relacji wynoszą korzyści. Niestety spotkali pragmatycznego Trumpa i teraz mają problem z godzeniem prorosyjskości z moralnością. Gdyby każdy potrafił tak jak Trump dbać o interesy swojego państwa to nagle okazałoby się, że państwa współpracują ze sobą za cenę wymiany handlowej i nie potrzebna jest sprawna armia, gdyż każdy kto próbował okazywać się pretendentem szybko przegrał wyścig zbrojeń i zaczął demilitaryzację. Jeżeli potencjał militarny NATO przekroczy pułap dostępny dla pozostałych to okaże się, że demilitaryzacja dla pretendentów to jedyne wyjście i w ten sposób nastąpi przejście od zbrojeń i wojny do pokoju.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  8°C Piątek
  noc
  5°C Piątek
  rano
  9°C Piątek
  dzień
  10°C Piątek
  wieczór
  wiecej »