Kapłan przyszłości musi być mistykiem

Kapłan przyszłości albo będzie mistykiem albo nie będzie go wcale – zauważył bp Tadeusz Rakoczy, który wspólnie z emerytowanym biskupem pomocniczym Januszem Zimniakiem, przewodniczył 1 kwietnia Mszy św. Krzyżma w bielskiej katedrze. W uroczystym nabożeństwie udział wzięli kapłani z terenu całej diecezji, którzy odnowili przyrzeczenia złożone w chwili święceń. Ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej w homilii nawiązał do myśli niemieckiego teologa Karla Rahnera, który uważał, że chrześcijanin przyszłości może być jedynie mistykiem.

„Odwołując się do tej trafnej obserwacji, możemy powiedzieć, że kapłan przyszłości albo będzie mistykiem, albo nie będzie w ogóle kapłanem. Zdolność do kontemplacji oznacza zdolność do przeczuwania, odnajdywania i rozeznawania obecności Boga w każdym punkcie historii, na którą składa się nasza codzienność. To właśnie dzięki Bogu, który objawia się nam także poprzez Słowo, mamy tak kształtować nasze życie, aby każdego dnia Bóg był w naszym życiu Stwórcą i Odkupicielem. To klucz do zrozumienia kapłańskiej tożsamości” – zaznaczał biskup.

Hierarcha zaapelował do kapłanów, by ochoczo podejmowali trud ewangelizacji w dzisiejszych czasach. „Od nas w pierwszej kolejności oczekuje się świadectwa, że życie Słowem Bożym w naszych czasach jest możliwe. A także czeka się na jakiekolwiek błędy z naszej strony, aby uderzyć w Kościół, żeby osłabić jego świadomość i zaufanie ludzi do obecnego w nim Boga” – mówił duchowny, podkreślając, że kapłani powinni troszczyć się o żywy kontakt z Jezusem Chrystusem.

Podczas liturgii w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej specjalne błogosławieństwa otrzymało 16 nowych nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii oraz 103 animatorów służby liturgicznej z 40 parafii na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Ordynariusz uroczyście poświęcił także oleje chorych i Krzyżma.

«« | « | 1 | » | »»
 • lenny
  01.04.2010 13:12
  Jeżeli znajdziecie cytat w Biblii na poparcie artykułu to czekam, póki co jest to głoszenie nauki, która nie ma nic wspólnego z wiarą jaką głosił Chrystus.S
 • REAL
  01.04.2010 13:25
  No nie, tego nie da sie juz czytac,
  czy w kazdej wypowiedzi oficjeli kosciola musi juz byc cos w rodzaju ze, cytat:
  "czeka się na jakiekolwiek błędy z naszej strony, aby uderzyć w Kościół, żeby osłabić jego świadomość i zaufanie ludzi do obecnego w nim Boga”.
  Co to ma byc ?
  Pytam, kto uderza w kosciol ?
  Moge odpowiedziec:
  Kosciol sam sobie strzelal samobuje przez dziesiatki lat tuszujac sprawe pedofilii
  i nie tylko. Kosciol udezyl sam w siebie. Pytanie kolejne, niekoniecznie retoryczne:
  Czy autor tego wykladu uwaza ze Bog byl rowniez z kosciolem tam gdzie molestowano i katowano dzieci ; w Irlandii, USA, Niemcy, Austria, Australia, itd, itd...
  Uwazam ze go tam nie bylo...
 • malgorena
  01.04.2010 22:21
  to poczytaj moze biblie, a nie czekaj az ktos ci bedzie cytowal czlowieku

  real
  hmm, uderzaja - media szczegolnie naglasniajac pojedyncze przypadki
  a z drugiej strony nie mowiac, ze 10x wiecej przypadkow pedofilii jest u protestantow
  a 100x wiecej w placowkach panstwowych

  ^^ to nie jest rzetelne przedstawianie prawdy

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  29°C Sobota
  wieczór
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  29°C Niedziela
  dzień
  wiecej »