Wielki Czwartek u luteran

Luteranie na Śląsku Cieszyńskim podczas nabożeństw w Wielki Czwartek wspominają ustanowienie sakramentu Eucharystii przez Chrystusa.

Barwą liturgiczną jest biel, która symbolizuje niewinność i czystość. Duchowni, oprócz czarnej togi, używają białej komży lub białej stuły.

Luteranie przyjmują w Wielki Czwartek komunię pod postacią chleba i wina. Wierni wierzą, iż Komunia Święta jest ustanowionym przez Chrystusa widzialnym znakiem niewidzialnej łaski Bożej, a także prawdziwym ciałem i prawdziwą krwią Jezusa. W liturgii ksiądz śpiewa dziękczynne "Chwała Bogu na wysokościach!", a zbór odpowiada: "Na wysokościach Bogu cześć".

Zgodnie z prawem kościelnym Kościół ewangelicko-augsburski w Polsce dopuszcza do komunii nie tylko luteran oraz wiernych Kościoła Ewangelicko-Reformowanego (kalwińskiego) i Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, z którymi jest w tak zwanej wspólnocie ambony i ołtarza, lecz także innych chrześcijan, którzy wierzą w realną obecność Chrystusa w Wieczerzy Świętej.

Po nabożeństwach w Wielki Czwartek w kościołach ewangelicko-augsburskich zamilkną dzwony. Odezwą się dopiero w dniu Zmartwychwstania.

W Polsce jest obecnie około 80 tysięcy luteran, z czego blisko połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła ewangelicko-augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce. Na świecie jest ponad 70 milionów luteran.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  29°C Sobota
  wieczór
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  29°C Niedziela
  dzień
  wiecej »