Łodź: Lista kościołów dla osób na wózkach

Niepełnosprawni mogą sprawdzić w internecie, w którym z kościołów w Łodzi nie natrafią na bariery architektoniczne. Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej stworzyło listę świątyń dostępnych dla osób poruszających się na wózkach.

Z listy wynika, że na 64 kościoły na terenie Łodzi 37 jest dostępnych dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, dwa dostępne są częściowo, a 19 świątyń jest wciąż dla nich niedostępnych; nie ma informacji o sześciu świątyniach - informuje na swojej stronie internetowej Archidiecezja Łódzka.

Jak przekonuje ks. Piotr Kosmala z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej, lista stworzona została po to, żeby osoby, które poruszają się na wózkach mogły sprawdzić, czy bez kłopotu dostaną się do wybranej świątyni. Niestety, nie do każdego łódzkiego kościoła niepełnosprawni mogą się dostać.

"Najbardziej żal mi tych kościołów, które powstawały niedawno. W Łodzi przez cały okres komunizmu, czyli wtedy, gdy o niepełnosprawnych myślano niewiele, była blokada na budowę świątyń. Gdy wreszcie można było je wznosić, świadomość potrzeb niepełnosprawnych była już większa. I już na etapie projektowania dało się przewidzieć podjazdy. Niestety - nie wszędzie to się stało" - podkreśla ks. Kosmala.

Lista, którą można znaleźć na stronie Stowarzyszenia ma być aktualizowana na bieżąco, gdy w kolejnych świątyniach pojawiać się będą podjazdy dla niepełnosprawnych. Stowarzyszenie chce także umieścić na niej kościoły z terenu całej Archidiecezji Łódzkiej.

W przyszłości lista ma być wzbogacona o zdjęcia podjazdów i elementów likwidujących bariery architektoniczne. Ks. Kosmala ma nadzieję, że w tworzeniu listy pomogą także sami niepełnosprawni.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  27°C Piątek
  dzień
  28°C Piątek
  wieczór
  25°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  wiecej »