Kto jako ostatni opuścił jaskinię?

Szef tajlandzkiej misji ratunkowej poinformował we wtorek, że trzej nurkowie tajlandzkiej marynarki wojennej Navy SEALs i lekarz jako ostatni opuścili jaskinię Tham Luang Nang Non, z której pomyślnie ewakuowano 12 chłopców z drużyny piłkarskiej i ich trenera.

Lekarz i nurkowie przebywali z chłopcami w ciągu ostatnich dni.

12 chłopców w wieku od 11 i 16 lat z drużyny piłkarskiej "Wild Boars" i ich 25-letni trener utknęli w jaskini w prowincji Chiang Rai w północnej Tajlandii 23 czerwca. Zostali oni odcięci od świata przez ulewne deszcze i stale podnoszący się poziom wody.

Zaginionych odnaleźli brytyjscy nurkowie 2 lipca, po dziewięciu dniach poszukiwań. Rozważano wtedy różne scenariusze walki o ich życie, łącznie z przeczekaniem kilku miesięcy pory deszczowej. Doszło wtedy do pogorszenia się sytuacji. Zaczął padać deszcz, który spowodował podniesienie się poziomu wody, i w jaskini zaczęło brakować tlenu.

W ciągu tygodnia ratownicy zaopatrzyli chłopców w żywność.

W piątek jeden z nurków Navy SEALs zginął, tracąc przytomność w jaskini.

Operację wydostania na powierzchnię chłopców i trenera rozpoczęto w niedzielę. Tego dnia przetransportowano z jaskini na noszach czterech chłopców; czterech kolejnych uratowano następnego dnia. We wtorek z jaskini wyniesiono na noszach dalszych czterech nastoletnich piłkarzy i trenera. Wszyscy trafili do szpitala, gdzie odbywają kwarantannę i przechodzą badania. Dostali oni szczepionki przeciwko wściekliźnie z uwagi na obecność nietoperzy w jaskini. U dwóch chłopców podejrzewane jest zapalenie płuc. Na razie rodzice mogli ich zobaczyć jedynie przez szybę.

W akcji poszukiwawczo-ratunkowej brali udział eksperci i wolontariusze z wielu krajów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Chin, USA, Japonii.

Historia uwięzionych w jaskini chłopców i trenera przykuła uwagę mediów i opinii publicznej na całym świecie. Media społecznościowe były pełne doniesień na ten temat. Zadowolenie z powodu zakończonej sukcesem akcji ratunkowej wyrazili m.in. prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Portugalski klub futbolowy Benfica poinformował we wtorek, że zaprosił drużynę "Wild Boars" wraz trenerem na tygodniowy pobyt na obozie piłkarskim. Z podobnym zaproszeniem wystąpił klub Manchester United. Wcześniej FIFA zaprosiła chłopców na finał mistrzostw świata w Rosji, lecz lekarze uznali, że jest jeszcze dla nich za wcześnie na taką wyprawę.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  6°C Środa
  rano
  7°C Środa
  dzień
  7°C Środa
  wieczór
  6°C Czwartek
  noc
  wiecej »