Ks. Lemański przywrócony do posługi kapłańskiej

Biskup Romuald Kamiński przywrócił do posługi kapłańskiej ks. Wojciecha Lemańskiego. - Dajemy mu szansę - mówi ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Ks. Lemański będzie posługiwał w archidiecezji łódzkiej. Oznacza to "zawieszenie do odwołania zastosowania kary suspensy nałożonej na ks. Wojciecha Lemańskiego na terenie archidiecezji łódzkiej" - czytamy w komunikacie biura prasowego diecezji warszawsko-praskiej.

Decyzją bp. Romualda Kamińskiego, od 11 lipca ks. Lemański znajduje się pod jurysdykcją abp. Grzegorza Rysia i na terenie archidiecezji łódzkiej może sprawować posługi duszpasterskie.

- Nie mogę zaczynać pracy w diecezji warszawsko-praskiej od skreślenia kogoś całkowicie - wyjaśnił bp Kamiński w rozmowie z warszawskim "Gościem Niedzielnym". W grudniu ubiegłego roku objął urząd biskupa diecezjalnego na Pradze.

Nawiązując do Ewangelii o drzewie figowym, które nie przynosiło owoców, wyjaśnił, że ks. Lemańskiemu trzeba stworzyć "nowe możliwości" do pracy duszpasterskiej. Jak podkreślił, to rozwiązanie na "jakiś czas". - Być może kiedyś poprosi o inkardynowanie [przeniesienie - przyp. red.] z diecezji warszawsko-praskiej do archidiecezji łódzkiej - wyjaśnił.

Nowe obowiązki przywróconego do posługi księdza nie są jeszcze znane. - Szczegóły są jeszcze wypracowywane w porozumieniu z ks. Lemańskim - wyjaśnił w rozmowie z warszawskim "Gościem Niedzielnym" abp Ryś, metropolita łódzki. W wypowiedzi dla radia TOK FM ks. Lemański wyjaśnił, że będzie zajmował się tym, co dla niego najważniejsze, czyli "posługą kapłańską i pielęgnowaniem pamięci o polskich Żydach".

Ks. Lemański został odwołany w lipcu 2013 r. przez ówczesnego biskupa warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera z funkcji proboszcza Jasienicy. Powodem było publiczne krytykowanie kościelnych hierarchów, w tym przełożonego. Otrzymał też zakaz wypowiadania się w mediach.

Ksiądz odwołał się od tej decyzji do Watykanu. Stolica Apostolska nie uwzględniła odwołania. Pod koniec lipca 2014 r. ks. Lemański przyjął - decyzją abp. Hosera - obowiązki kapelana w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu.

W sierpniu 2014 r. abp Hoser nałożył karę suspensy na ks. Lemańskiego. Miała ona charakter całkowity, co oznacza, że ksiądz miał zakaz sprawowania wszystkich funkcji kapłańskich i nie mógł odprawiać Mszy św. ani publicznie, ani prywatnie.

Uzasadniono ją m.in.: brakiem ducha posłuszeństwa i notorycznym kontestowaniem decyzji prawowitego przełożonego w osobie biskupa diecezjalnego i Stolicy Apostolskiej, a także sposobem postępowania, który przynosi kościelnej wspólnocie poważne szkody i zamieszanie, publicznym podważaniem nauczania Kościoła w ważnych kwestiach natury moralnej i propagowaniem jako alternatywy swoich osobistych poglądów.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • nika
  11.07.2018 23:59
  Pozostaje się modlić za "przywróconego"... Może ktoś podejmie ddak (zob. stronę www)
 • Radek
  12.07.2018 07:17
  Skoro Pan Bóg daje 2 szansę wszystkim (patrz syn marnotrawny, patrz zaparcie się Piotra) i skoro Kościół Katolicki jest ambasadorem Pana Boga na ziemi to czemu się dziwicie tej decyzji? Miłosierdzie tylko "dla mnie" a dla innych piekło?
 • Yanosh
  12.07.2018 10:01
  Ksiądz Lemański wspominając o Żydach mówi o nich jako "O starszych braciach w wierze". O jakich Żydach mówimy?. Na pewno dzisiejsi Żydzi są tylko naszymi braćmi. I tyle. Ale nie są naszymi starszymi braćmi w wierze. Bo niby którzy Żydzi? Dzisiejsi Żydzi mieszkający w Polsce? Czy Obywatele państwa Izrael, dla których nie wiara, a holokaust i nienawiść do Arabów jest dziś lepiszczem tego państwa. A Żydzi wierzący? Dziś większość wierzących Żydów to judaizm rabinacki, który ukształtował się po 60 r. n.e. w diasporze. On nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem , bo odrzuca z niespotykaną nienawiścią Jezusa jako Mesjasza i Proroka. Naszymi braćmi w wierze są Żydzi mesjanistyczni uznający Jezusa za Mesjasza i Proroka. Ale ci NIE są uznawani za Żydów.
 • Gość
  23.07.2018 14:53
  https://wpolityce.pl/kosciol/362946-ks-lemanski-zaklamuje-fakty-i-grozi-chcialbym-dozyc-dnia-kiedy-usiada-na-lawie-oskarzonych-negujacy-polskie-zbrodnie-na-zydach-w-jedwabnem Nie ma "polskich zbrodni", zbrodnie nie mają rasy ani narodowości. Art. 133 Kodeksu Karnego: "kto publicznie znieważa Naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Poniedziałek
  rano
  20°C Poniedziałek
  dzień
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  wiecej »