Abp Hoser do bp. Kamińskiego: Życzę posługi radosnej i ufnej

- To historyczne wydarzenie - mówił abp Henryk Hoser.

Zgromadzonych na uroczystości ingresu do katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika bp Romualda Kamińskiego powitał abp Henryk Hoser, ustępujący z urzędu po 9 latach posługi. - Dzisiaj odbywa się uroczysty liturgiczny akt objęcia katedry przez czwartego biskupa ordynariusza diecezji, która niespełna rok temu obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia - mówił.

Następnie abp Hoser skierował do zgromadzonych słowa powitania. - Za chwilę, na początku liturgii mszalnej, przekażę memu następcy historyczny pastorał, znak urzędu i pasterskiej posługi, symbol władzy służebnej i pokornej. Symbol czujności pasterskiej i troski o dobro duchowe osób powierzonych opiece biskupa - wyjaśnił.

Zobacz galerię zdjęć >>

Dodał, że przez ostatnią dekadę niósł - "nie bez obaw i rozterek - ciężar odpowiedzialności za powierzony mu Kościół partykularny". "Jeżeli udało się wiele zadań wykonać i szereg celów osiągnąć, to dzięki modlitwie, współpracy, lojalności i duchowi posłuszeństwa ofiarnych osób, wspólnot i zespołów, w tym współpracowników kurialnych" - zaznaczył biskup senior. Podkreślił, że przed nowym ordynariuszem stoi jeszcze wiele niezrealizowanych zadań i potrzeb.

Nowemu ordynariuszowi życzył "posługi radosnej i ufnej w Bożą moc i ludzkie wsparcie oraz asystencję Ducha Świętego i apostolską współpracę wszystkich wiernych".

Msza św. rozpoczęła się uroczystą procesją. W drzwiach bazyliki katedralnej nowego pasterza powitał bp Marek Solarczyk z proboszczem ks. Bogusławem Kowalskim jako przedstawicielem kapituły katedralnej.

W ingresie bp. Romualda Kamińskiego do praskiej katedry wzięło udział kilkudziesięciu biskupów na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem, prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem, sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski bp. Arturem Mizińskim.

Do katedry przybyli też członkowie Konferencji Episkopatu Polski i Kolegium Biskupów, reprezentanci diecezji w kraju i za granicą. W liturgii ingresowej biorą udział także liczni kapłani diecezjalni i zakonni z diecezji warszawsko-praskiej, osoby zakonne i świeccy. A także przedstawiciele władz państwowych, m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski.

Po rozpoczęciu liturgii nuncjusz odczytał bullę papieską ogłaszającą nominację bp. Romualda Kamińskiego na ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej. Następnie nowemu pasterzowi diecezji przekazany został pastorał - symbol władzy pasterskiej, po czym nastąpiło homagium, czyli publiczne wyrażenie czci, szacunku i chrześcijańskiego posłuszeństwa nowemu pasterzowi diecezji.

Biskup Kamiński otrzyma neogotycki pastorał arcybiskupów warszawskich z przełomu XIX i XX wieku. Posługiwali się nim abp Wincenty Chościak-Popiel i kard. Aleksander Kakowski, a po II wojnie światowej - biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej, wśród których ostatnim był bp Zbigniew Kraszewski.

Czytaj także:

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ptgalik77
  20.01.2018 22:08
  Warto wesprzeć naszych biskupów, by opracowywana właśnie polska interpretacja adhortacji Amoris Laetitia była zgodna z katolickim nauczaniem o małżeństwie, rodzinie i sakramencie Eucharystii, szczególnie, że w niektórych krajach wprowadzono w życie rewolucyjne rozwiązania, niezgodne z wielowiekową praktyką i nauką Kościoła.
  Wesprzyj inicjatywę Polonia Semper Fidelis i podpisz petycję skierowaną do polskich biskupów na ręce przewodniczącego KEP arcybiskupa Stanisława Gądeckiego: http://poloniasemperfidelis.pl/?ka=004601
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  -1°C Czwartek
  noc
  -1°C Czwartek
  rano
  3°C Czwartek
  dzień
  3°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »