Biskup warszawsko-praski chce rozwiązać problem nadużyć w diecezji. Z 12 zgłoszonych przypadków molestowania, dwa nie potwierdziły się, a trzech kapłanów stanęło przed sądem.
- Z całą determinacją pragniemy chronić dzieci i młodzież w każdym czasie i miejscu. Dlatego prezentujemy dokument, który pomoże regulować wiele trudnych spraw i sytuacji, które się rodzą. Traktuję to jako priorytet. Pragnę w tym miejscu powiedzieć "przepraszam" i uczynić wszystko, by ci którzy poczuli się skrzywdzeni mieli możliwość bezpiecznego powrotu do wspólnoty Kościoła i odzyskali zaufanie - powiedział bp Romuald Kamiński, prezentując dokument "Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w Diecezji Warszawsko-Praskiej".
16-stronnicowa instrukcja reguluje zasady pracy obowiązujące duchownych, świeckich wychowawców, nauczycieli, trenerów, animatorów, wolontariuszy, praktykantów i stażystów zatrudnionych na różnych stanowiskach oraz podejmujących różne zakresy odpowiedzialności w Kościele warszawsko-praskim.
Udziela także praktycznych rad, jak rozmawiać z osobą, która zgłasza nadużycie i przypomina (w aneksie) procedurę interwencji w przypadku uzasadnionych informacji o prawdopodobieństwie skrzywdzenia.
Podczas konferencji prasowej biskupi Romuald Kamiński i Marek Solarczyk poinformowali o liczbie zgłaszanych przypadków nadużyć seksualnych i przestępstw, które miały miejsce w ostatnich latach w diecezji warszawsko-praskiej.
- W ostatnich latach wszczęto postępowanie wobec 12 osób. Wśród tych 12, dwa postępowania nie potwierdziły prawdziwości. Zostaje nam w kręgu zainteresowań 10 spraw. Z tych 10 trzy zostały zakończone: wszystkie dotyczyły osób pokrzywdzonych między 15. a 18. rokiem życia. Siedem spraw wciąż trwa. Trzy z nich dotyczą osób, które nie ukończyły 15. roku życia, cztery - między 15. a 18. We wszystkich zakończonych sprawach pokrzywdzonymi były trzy osoby między 15. a 18. rokiem życia. Z 10 spraw trzy zawisły między sądami państwowymi. Dwie zostały zakończone wyrokami, a dotyczyły osób poniżej 15. roku życia. Jedna wciąż trwa. Wszyscy duchowni, wobec których toczyło się lub toczy postępowanie, są odsunięci od pracy z dziećmi i młodzieżą. Trzech kapłanów pozostaje suspendowanych. Mają zakaz podejmowania obowiązków kapłańskich. Wszyscy byli poddani diagnostyce psychologicznej, odbyli terapię i pokutę przewidzianą prawem kanonicznym - relacjonował bp Romuald Kamiński.
Ordynariusz warszawsko-praski zadeklarował również, że w ciągu miesiąca powstanie dodatkowy dokument regulujący zasady funkcjonowania duchownych w przestrzeni internetowej i mediach społecznościowych.
Nowy dokument przewiduje także obowiązek zgłaszania do kanclerza kurii wszelkich wyjazdów zorganizowanych i nieformalnych z osobami poniżej 18. roku życia oraz obowiązek uzyskania pisemnej zgody rodziców. Dzieci i młodzież nie powinny też przebywać w pomieszczeniach mieszkalnych duchownych. Jeśli ich dobro wymaga indywidualnego spotkania z duchownym, spotkanie nie może odbywać się w warunkach odizolowanych. Należy zadbać o transparentność, np. przeszklone drzwi lub ściany, albo obecność innych osób w pobliżu. Zabronione jest stosowanie kar cielesnych oraz „werbalne naruszanie godności dzieci i młodzieży, w tym erotyzowanie języka w ich obecności”. Dokument zabrania również częstowania podopiecznych używkami oraz tolerowania ich używania.
- W listopadzie odbędziemy spotkania rejonowe ze wszystkimi kapłanami diecezji. Chcemy nie tylko zapoznać ich z zawartością tego dokumentu, ale też uzyskać pisemne potwierdzenie, że zapoznali się z jego treścią i będą się do niego stosować - poinformował bp Marek Solarczyk, który jest współautorem dokumentu.
Biskupi warszawsko-prascy liczą na to, że dokument pozwoli nie tylko uniknąć w przyszłości przypadków nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży, ale zachęci także do zgłaszania ich odpowiednim władzom.
W kurii warszawsko-praskiej istnieje zespół złożony z kanclerza oraz psychologa, prawnika i duszpasterza, który rozpoznaje wstępnie przypadki nadużyć seksualnych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.