Benedykt XVI i Kościół są obiektem ataków ze strony "potężnych sił" - taką opinię wyraził amerykański pisarz katolicki, biograf Jana Pawła II George Weigel w wywiadzie dla niedzielnego wydania włoskiego dziennika "La Stampa".
Weigel uważa, że obecny kryzys Kościoła w USA to nie rezultat skandalu pedofilii, z którym według niego uporano się już tam w 2002 roku, lecz "wojny kulturowej na Zachodzie".
"Kościół katolicki jest ostatnim instytucjonalnym obrońcą idei, głoszącej, że są prawdy moralne w świecie i w ludziach. Na Zachodzie są potężne siły, które negują ich istnienie, które popychają ku temu, by wierzyć, że ludzkość jest giętka i uległa, że małżeństwo można zdefiniować ustawami, że seks to forma sportu, że istoty ludzkie nienarodzone, ciężko chore lub upośledzone nie liczą się, że siły przymusu państwa mogą i powinny narzucić to, co kardynał Ratzinger określił mianem 'dyktatury relatywizmu' " - napisał George Weigel.
"Wszystkie te siły - dodał - widzą w uchybieniach niektórych synów i córek Kościoła i w błędach, popełnionych przez niektórych zwierzchników, okazję do zniszczenia nauczania Kościoła".
Odnosząc się do obecnej prasowej fali krytyki pod adresem papieża i Watykanu za sposób podejścia do skandalu pedofilii Weigel oświadczył, że artykuły pełne "prostackich błędów" świadczą o tym, iż niektórzy dziennikarze i ich szefowie "nie są w stanie zrozumieć, że Kościół to nie korporacja, w której papież kontroluje każdy aspekt życia, po parafie włącznie". Zaś "adwokaci bez skrupułów" - dodał - próbują zaciągnąć Watykan do sądu.
"Poważni katolicy wiedzą, że Kościół miał problem, że stawił mu czoło i że dzisiaj jest to bezpieczniejsze środowisko dla osoby młodej" - ocenił Weigel. I dodał: "Ale każdy poważny katolik pragnie też, aby Stolica Apostolska zajęła bardziej zdecydowane stanowisko rekonstruując fakty w sposób spójny , zrozumiały i przekonujący".
Zdaniem amerykańskiego pisarza ataków na Kościół nie można uznać za "skoordynowany spisek", ale - zaznaczył - "przeciwko Kościołowi grają różne siły interesów: politycy i komentatorzy, którzy chcą zniszczyć wiarygodność Kościoła, adwokaci mający za cel wyrządzenie strat finansowych Watykanowi, antykatoliccy świeccy, którzy wykorzystują każdą okazję, by uderzyć w Kościół oraz katolicy, podążający za nigdy nie dokonaną rewolucją". Ich postulaty - odnotowuje Weigel - to koniec celibatu, wyświęcanie kobiet i zmniejszenie władzy biskupów.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.