Dziwią mnie sugestie, jakobym miała ubiegać się o stanowisko I prezesa Sądu Najwyższego. Wszystko, co pojawiło się w mediach w tym kontekście, to plotki - powiedziała w poniedziałek portalowi Onet dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Małgorzata Manowska.
Według sobotnich informacji "Dziennika Gazety Prawnej" opublikowanych na portalu internetowym gazety najpoważniejszą kandydatką do objęcia urzędu pierwszej prezes SN jest obecna dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Małgorzata Manowska. Według "DGP" Manowska "jest już po słowie" z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.
"Jedyne, co mogę powiedzieć, to że zgłosiłam swoją kandydaturę na sędziego Sądu Najwyższego. Dziwią mnie natomiast sugestie, jakobym miała ubiegać się o stanowisko pierwszego prezesa. Przecież wyboru dokonuje Zgromadzenie Ogólne, które samo wybiera pięciu kandydatów. A więc informacje o tym, że sama planuję zgłoszenie swojej kandydatury są błędne i wynikają z nieznajomości prawa" - powiedziała Manowska cytowana przez portal.
Jak dodała w rozmowie z Onetem, "wszystko, co pojawiło się w mediach w tym kontekście, to plotki". "Ja przebywam na urlopie, nie myślę o tym i nie chcę tego komentować" - dodała.
Rzecznik prasowy resortu sprawiedliwości Jan Kanthak oświadczył w poniedziałek, że minister sprawiedliwości nie prowadził żadnych rozmów z dyrektor Manowską w kwestii jej kandydowania na urząd I prezesa Sądu Najwyższego. "Dywagacje +DGP+ są nie tylko nieprawdziwe, lecz także sprzeczne z obowiązującymi rozwiązaniami ustrojowymi" - dodał.
Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak powiedział w niedzielę PAP, że Manowska to znakomity fachowiec; stanowisko sędziego Sądu Najwyższego należy jej się jak mało komu, jeśli zgłosi swoją kandydaturę, byłaby również dobrym pierwszym prezesem Sądu Najwyższego.
Piebiak przypomniał jednocześnie, że pierwszy prezes SN jest powoływany przez prezydenta spośród pięciu kandydatów wybranych przez Zgromadzenie Ogólne sędziów SN. "Nie wiem, czy pani prof. Manowska będzie się ubiegać o stanowisko pierwszego prezesa" - zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.
W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy o wolnych stanowiskach sędziego w SN. Zgodnie z obwieszczeniem do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie. Według ustawy o SN każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego SN, może zgłosić swoją kandydaturę KRS w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia.
To Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!