A ja mam dość

Informacje dotyczące Kościoła zdominowała w ostatnim czasie kwestia pedofilii i komentarze, w tym o prześladowaniu Kościoła i papieża. Nie wiem, jak czytelnicy, ja zaczynam mieć serdecznie dosyć obu tematów.

Informacje dotyczące Kościoła zdominowała w ostatnim czasie kwestia pedofilii i komentarze, w tym o prześladowaniu Kościoła i papieża. Z zapałem komentuje ją zarówno strona antykościelna, jak i przedstawiciele Kościoła. Nie wiem, jak czytelnicy, ja zaczynam mieć serdecznie dosyć obu tematów.

Przypadki pedofilii były. Ten fakt nie ulega wątpliwości. Nie ma sensu dyskusja o tym, w jakiej grupie dane zjawisko występuje częściej. Nawet gdyby doszło do tylko jednego w skali świata przypadku molestowania, byłby to o jeden przypadek za dużo. Dramat żadnego dziecka nie może zostać zbagatelizowany.

Owszem, statystyki są ważne, ale tylko w kontekście przyczyn zjawiska. Trzeba je przypominać nie po to, by się wybielić, ale po to, by pokazać, że przyczyna zła leży zupełnie gdzie indziej, niż można czasem usłyszeć. W końcu tylko usuwając przyczynę można zapobiec kolejnym krzywdom kolejnych dzieci.

Jest faktem, że Kościół podjął w tej chwili działania adekwatne do problemu, a w mediach pojawiały się próby „umoczenia” papieża. Odebrania wiarygodności jego działaniom, trzeba przyznać że bardzo konkretnym i zdecydowanym. Ale czy naprawdę trzeba ten fakt eksploatować przez całą Wielkanoc?

Oburzenie budzi stwierdzenie, że Kościół stracił wiarygodność, w całości lub częściowo. Nie widzę powodu do oburzenia. Kościół jako instytucja w związku z ujawnieniem przypadków pedofilii i nieadekwatnej reakcji instytucji wiarygodność w oczach wielu ludzi utracił. To w żadnym wypadku nie znaczy, że jest skreślony, że nie ma już nic do powiedzenia (!). Faktem jest jednak, że utracone zaufanie należy odbudować, a nie oburzać się, że ktoś je stracił i nie wystarcza mu słowo „przepraszam”. Ma prawo nie wystarczać.

Papież pisze w liście do katolików w Irlandii: „Niech nikt nie sądzi, że przezwyciężenie tej smutnej sytuacji nastąpi w krótkim czasie. Pozytywne kroki zostały już uczynione, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Potrzebna jest wytrwałość i modlitwa z wielką ufnością w uzdrawiającą moc Bożej łaski.”

Nie chodzi o to, by milczeć i odgrywać rolę kozła ofiarnego, niosącego swoje i nie swoje winy. Nie chodzi o to, by pozwolić zafałszować obraz sytuacji. Nie chodzi o to, by pozwolić się zepchnąć z pola widzenia jako byt skompromitowany.

Chodzi o spokojną i wytrwałą pracę nad odbudowaniem zaufania. Nie odbuduje go krzyk oburzenia. Trzeba wrócić do sedna: do mówienia o Jezusie Chrystusie Zmartwychwstałym. Do życia Jezusem Chrystusem Zmartwychwstałym. Nie ma nic ważniejszego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • PRAWDAWOCZY
  08.04.2010 00:40
  A ja bede mial "dosc" jak juz wszyscy zboczency-przestepcy beda gnic w kryminale.
 • Andrzej
  08.04.2010 10:26
  Nie zgadzam się z Panią. Nie ma Pani zupełnie racji.
 • hejzehola !!!
  08.04.2010 14:17
  hey! cenzuro !
  Pozwol sie wypowiedziec !
  raz jeszcze,
  Ya bede mial dosc jak wszyscy winni zbrodni pedofilstwa beda za kratkami !!!
 • akula9
  11.04.2010 11:17
  Problem polega na tym że media nie mają go dość. Szczują i judzą nie dlatego, że w jakiś sposób interesuje ich los skrzywdzonych, w innym wypadku nagłaśniali by inne takie przypadki, jak choćby ostatnio w NRD-wskich domach dziecka. Chodzi im wyłącznie o zmarginalizowanie głosu kościoła katolickiego, ostatniego istotnego centrum sprzeciwu wobec aborcji, eutanazji, małżeństwom gejów. Kościoła jako obrońcy "klasycznej" rodziny i metod wychowania opartych na uczuciach, a nie bezdusznym tresowaniu dzieci.
  Bzdura? ... no to w takim razie czym jest seksedukacja dla 5 latków w WB, front obrony pana Polańskiego, prezerwatywy dla 11 latków,
  postulaty partii zielonych zalegalizowania pedofilii, seks wycieczki do azji pd-wsch czy fenomen galerianek? Czym różni się 11 latka uprawiająca seks z 60 latkiem za nową komórkę, bilet do kina, kilka dolarów, czy po prostu dlatego że to jest trendy, od 11 latki pozwalającej się molestować księdzu czy katechecie za możliwość śpiewu w chórze, miejsce w sierocińcu etc..
  Dla mnie i jedno i drugie jest czymś obrzydliwym, nie ważne czy przemocą czy podstępem żerując na naiwności dziecka przestępstwo pozostaje przestępstwem. A konsekwencje, no cóż 80% małżeństw w europie zachodzniej kończy się rozwodem
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Sobota
  rano
  4°C Sobota
  dzień
  5°C Sobota
  wieczór
  2°C Niedziela
  noc
  wiecej »