Emerytowany katolicki biskup prałatury terytorialnej Trondheim w Norwegii – Georg Müller oświadczył, że ok. 20 lat temu dopuścił się molestowania seksualnego nieletniego chłopca. Poinformowali o tym przedstawiciele Kościoła w tym skandynawskim kraju.
„Kościół katolicki w Norwegii jest wstrząśnięty po ujawnieniu faktu (...), iż były biskup Trondheim (Georg) Müller został uznany winnym nadużycia seksualnego w stosunku do nieletniego, co było powodem jego ustąpienia z urzędu rok temu” – stwierdza ogłoszone 6 kwietnia oświadczenie, podpisane przez biskupa Oslo i od niespełna roku także administratora apostolskiego w Trondheim Bernta Ivara (Markusa) Eidsviga. Zaznaczył przy tym, że Stolica Apostolska wiedziała o całej sprawie od stycznia ub.r., ale nie ujawniała jej szczegółów „na prośbę ofiary [nadużycia]”.
W innym komunikacie, ogłoszonym jednocześnie z poprzednim, hierarcha oświadczył, że to prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. William Levada „powierzył mi ciężki obowiązek ogłoszenia, że pod koniec stycznia 2009 Stolica Apostolska została poinformowana” o oskarżeniach wobec biskupa Müllera.
Ofiarą molestowania był chłopiec, śpiewający w chórze kościelnym, dziś ponad 30-letni mężczyzna. Otrzymał on odszkodowanie od Kościoła.
Wiadomość o sprawie byłego prefekta Trondheim potwierdził 7 kwietnia dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi SI. W krótkim oświadczeniu dla mediów stwierdził, że chodzi o przypadek „nadużycia seksualnego wobec nieletniego chłopca na początku lat dziewięćdziesiątych, o którym władze kościelne dowiedziały się w styczniu 2009”. Całą sprawę zbadano szybko za pośrednictwem nuncjatury apostolskiej w Sztokholmie [obejmującej również Norwegię – KAI] z upoważnienia Kongregacji Nauki Wiary” – głosi deklaracja ks. Lombardiego.
Informuje również, że „w maju 2009 biskup zgłosił dymisję, którą błyskawicznie przyjął Ojciec Święty i w czerwcu opuścił on diecezję”. „Obecnie przechodzi on okres leczenia i nie prowadzi żadnej działalności duszpasterskiej” – stwierdził rzecznik watykański. Podkreślił, że „z punktu widzenia prawa cywilnego przypadek został osądzony. Ofiara, dziś pełnoletnia, prosiła o zachowanie anonimowości”.
Biskup-senior Georg Müller urodził się 7 czerwca 1951 w niemieckim mieście Volkesfeld (diecezja trewirska). W 1972 wstąpił do Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi (Picpus), w którym 18 marca 1978 przyjął święcenia kapłańskie. Ma za sobą studia filozoficzno-teologiczne w Holandii i Niemczech. W 1981 rozpoczął posługę duszpasterską w prałaturze Trondheim, w której w latach 1982-88 był wikariuszem generalnym a od 1988 – administratorem apostolskim „ad nutum Sanctae Sedis”. 20 czerwca 1997 Jan Paweł II mianował go biskupem tytularnym i prałatem Trondheim (sakrę biskup-nominat przyjął 28 lipca tegoż roku). 8 czerwca ub.r. Benedykt XVI zwolnił go z tego stanowiska.
Obecny biskup Oslo i administrator apostolski prałatury terytorialnej Trondheim Bernt Ivar (Markus) Eidsvig urodził się 12 września 1953 w Rjukan (diecezja Oslo). Ukończył studia z zakresu teologii katolickiej w Londynie, po czym 20 czerwca 1982 przyjął święcenia kapłańskie. Do 1991 pracował duszpastersko w Bergen. W 1991 wstąpił do Konfederacji Kanoników Regularnych św. Augustyna (CRSA) w opactwie Klosterneuburg w Austrii. W latach 1992-2003 był duszpasterzem w klasztorze i okolicach, a d 1996 także mistrzem nowicjatu w opactwie. 29 lipca 2005 Benedykt XVI mianował go biskupem Oslo (sakrę przyjął 22 października tegoż roku). 8 czerwca 2009, po zwolnieniu bp. Müllera, papież powierzył mu również obowiązki administratora prałatury Trondheim.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.