Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za ciągłe wzywanie nas do czujności, odważnej aktywności i otwierania się na innych. Z entuzjazmem w sercach przyjmujemy Twoje, Ojcze Święty, wyzwanie! - napisali w liście do papieża Franciszka uczestnicy II Kongresu Młodzieży Polonijnej.
II Kongres Młodzieży Polonijnej odbywał się od 28 lipca do 5 sierpnia w Warszawie.
W liście udostępnionym PAP w poniedziałek, jego autorzy napisali: "Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za ciągłe wzywanie nas, młodych ludzi, do czujności, do odważnej aktywności, do wychodzenia z własnych mieszkań i do otwierania się na innych". (Orędzie na tegoroczny Światowy Dzień Młodzieży). "Pragniemy, zgodnie z Twoim życzeniem, stawać się twórcami kultury spotkania, dialogu i pokoju, opartej na mocnych fundamentach wiary Kościoła katolickiego" - napisali uczestnicy II Kongresu Młodzieży Polonijnej do papieża Franciszka. Zawierzyli też Matce Bożej osobę i posługę papieża oraz owoce zbliżającego się Synodu biskupów poświęconego duszpasterstwu młodzieży.
Uczestnicy Kongresu napisali również, że z entuzjazmem w sercach przyjmują wyzwanie papieża! "Mimo, że tym razem nie mamy okazji spotkać się z Tobą, to jednak w modlitwie się łączymy i zawierzamy Twoją posługę i Twoją Osobę naszej ukochanej Matce, Maryi! (...) Pokornie prosimy o dar Twojej ojcowskiej modlitwy, byśmy wytrwali w naszych szlachetnych postanowieniach" - czytamy w liście młodzieży polonijnej skierowanym do papieża Franciszka.
"Hasłem naszego Kongresu były słowa +Wiarą powołani+, będące nawiązaniem do dokumentu przygotowującego Synod biskupów, poświęcony duszpasterstwu młodzieży. Zgodnie z hasłem Kongresu podejmowaliśmy refleksje związane z powołaniem do życia wiarą i świadczenia o wierze we współczesnym świecie. Braliśmy też udział w uroczystościach patriotycznych, związanych z obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego, w którym zginęło wielu naszych rówieśników w imię wyzwolenia spod niewoli okupanta" - głosi list młodzieży polonijnej skierowany do papieża. Podkreślają w nim również, że w dzisiejszym świecie dostrzegają konieczność walki o wolność, oczywiście w inny sposób niż zbrojny.
Autorzy listu zaznaczyli w swoim piśmie, że przybyli do Warszawy w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a także w 450. rocznicę śmierci patrona młodzieży polskiej - św. Stanisława Kostki i w 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską.
List został podpisany przez wszystkich uczestników II Kongresu Młodzieży Polonijnej wraz z duszpasterzami - księżmi i siostrami zakonnymi.
Zabronione jest "celowe lub lekkomyślne" wpływanie na decyzję innej osoby o przerwaniu ciąży.
Liczbę ofiar szacuje się na 300 tys. kobiet i 25 tys. mężczyzn.
Po ataku poinformowano, że uderzenie było wymierzone w centra dowodzenia Hezbollahu.
Na spadek inflacji złożą się niższe ceny paliw i wolniejsza dynamika wzrostu cen żywności.