Gowin uspokaja rektorów w sprawie reformy szkolnictwa wyższego

Resort nauki zapewni uczelniom kompleksowe wsparcie we wdrażaniu zmian wynikających z wprowadzenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce - zapewnia minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w liście skierowanym do rektorów uczelni.

1 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0 lub Konstytucja dla Nauki) oraz przepisy ją wprowadzające. Nowa ustawa zastąpi cztery obecnie istniejące: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Ustawa wejdzie w życie 1 października 2018 r.

"To kolejny krok w kierunku udoskonalenia polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki" - podkreśla minister Gowin w opublikowanym na stronie resortu nauki liście do rektorów uczelni, datowanym na 9 sierpnia. "Przed nami etap strategiczny - wdrażanie reformy. Z wyzwaniem, które przed nami stoi, zmierzymy się razem - uczelnie i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego" - dodaje.

Minister deklaruje przy tym, że uczelnie otrzymają od MNiSW "kompleksowe wsparcie we wdrażaniu zmian wynikających z wprowadzenia ustawy". Pytania kierowane przez rektorów do ministerstwa mają być traktowane priorytetowo. "Aby usprawnić proces udzielania odpowiedzi na pytania, zdecydowałem się wprowadzić zasadę, w myśl której Ministerstwo będzie w pierwszej kolejności odpowiadać na wątpliwości kierowane przez Państwa Rektorów lub osoby upoważnione przez Państwa do zadawania takich pytań w imieniu uczelni" - informuje.

"Zachęcam również do bliskiej współpracy z osobami zapewniającymi uczelniom obsługę prawną, gdyż stanowisko Ministerstwa nie stanowi wiążącej wykładni, a ma wyłącznie walor informacyjny i doradczy" - podkreśla równocześnie Gowin.

W drugiej połowie września resort nauki planuje wydanie "Przewodnika po reformie szkolnictwa wyższego i nauki", jak również organizację szkoleń dla władz uczelni. Terminarz oraz tematyka szkoleń zostaną opublikowane na początku września na stronie konstytucjadlanauki.gov.pl; wtedy też rozpocznie się rejestracja uczestników.

W późniejszych terminach będą również organizowane w Warszawie i wybranych innych miastach szkolenia w ramach projektu "Liderzy w zarządzaniu uczelnią". "Będą to szkolenia dotyczące regulacji zawartych w ustawach, dostosowywane do indywidualnych potrzeb danej uczelni" - zapowiada Gowin.

W załączniku do listu ministra przypomniano najważniejsze zmiany wynikające z nowej ustawy oraz terminy ich wprowadzania.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 31 1 2 3 4 5
  2°C Środa
  wieczór
  0°C Czwartek
  noc
  -1°C Czwartek
  rano
  1°C Czwartek
  dzień
  wiecej »