W Tywrowie na Ukrainie otwarto dziś Memoriał, czyli miejsce pamięci poświęcone męczennikom, którzy w Związku Radzieckim oddali swoje życie za wiarę. Uroczystego poświęcenia Memoriału dokonał nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti. Tywrów stanie się teraz miejscem pamięci, ale także refleksji nad męczeństwem i wiarą.
Memoriał męczenników za wiarę zlokalizowany jest na terenie klasztoru Oblatów Maryi Niepokalanej w Tywrowie, położonym 20 kilometrów od Winnicy. W tym podominikańskim klasztorze, 80 lat temu, w ramach tak zwanej „Operacji Polskiej” NKWD wymordowała w ciągu 3 dni ponad 15 tys. osób, Polaków i katolików.
"Kiedy osiem lat temu zaczęliśmy odbudowywać tę jedną z największych świątyń na Ukrainie, to znaleźliśmy tam sporo ludzkich szczątków i kości. Nie chcieliśmy ich tak po prostu pochować na cmentarzu, ale postanowiliśmy opowiedzieć historię życia tych osób. Memoriał będzie historią ludzi, którzy zostali pomordowani za wiarę. Chodzi o to, aby miejsce to było znakiem. Bo Memoriał to miejsce pamięci dla starszych, którzy mają tutaj swoich zabitych, jak i dla dzieci i młodzieży, aby tutaj uczyli się jak żyć wiarą na co dzień” - mówi o. Paweł Wyszkowski, przełożony oblatów na Ukrainie i inicjator budowy Memoriału.
Miejsce pamięci w Tywrowie zostało pomyślane w ten sposób, aby mogły tam przybywać grupy, które znajdą tam miejsca noclegowe oraz przestrzeń pozwalającą na organizację różnego rodzaju spotkań.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.