W Tywrowie na Ukrainie otwarto dziś Memoriał, czyli miejsce pamięci poświęcone męczennikom, którzy w Związku Radzieckim oddali swoje życie za wiarę. Uroczystego poświęcenia Memoriału dokonał nuncjusz apostolski na Ukrainie abp Claudio Gugerotti. Tywrów stanie się teraz miejscem pamięci, ale także refleksji nad męczeństwem i wiarą.
Memoriał męczenników za wiarę zlokalizowany jest na terenie klasztoru Oblatów Maryi Niepokalanej w Tywrowie, położonym 20 kilometrów od Winnicy. W tym podominikańskim klasztorze, 80 lat temu, w ramach tak zwanej „Operacji Polskiej” NKWD wymordowała w ciągu 3 dni ponad 15 tys. osób, Polaków i katolików.
"Kiedy osiem lat temu zaczęliśmy odbudowywać tę jedną z największych świątyń na Ukrainie, to znaleźliśmy tam sporo ludzkich szczątków i kości. Nie chcieliśmy ich tak po prostu pochować na cmentarzu, ale postanowiliśmy opowiedzieć historię życia tych osób. Memoriał będzie historią ludzi, którzy zostali pomordowani za wiarę. Chodzi o to, aby miejsce to było znakiem. Bo Memoriał to miejsce pamięci dla starszych, którzy mają tutaj swoich zabitych, jak i dla dzieci i młodzieży, aby tutaj uczyli się jak żyć wiarą na co dzień” - mówi o. Paweł Wyszkowski, przełożony oblatów na Ukrainie i inicjator budowy Memoriału.
Miejsce pamięci w Tywrowie zostało pomyślane w ten sposób, aby mogły tam przybywać grupy, które znajdą tam miejsca noclegowe oraz przestrzeń pozwalającą na organizację różnego rodzaju spotkań.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.