Papieska wizyta na Malcie, planowana na 17 i 18 kwietnia, ma być okazją do duchowej odnowy.
Czytamy o tym w przesłaniu, które w imieniu Benedykta XVI skierował do maltańskich katolików watykański sekretarz stanu. Przypomina on ich wierność Chrystusowi, wytrwale zachowywaną od czasu przybycia tam 1950 lat temu św. Pawła Apostoła, oraz znaczny wkład Maltańczyków w działalność misyjną Kościoła.
„Ojciec Święty zachęca was, byście pogłębiali przywiązanie do swego wielkiego dziedzictwa, żyjąc nim jako prawdą zawsze aktualną, choć w dzisiejszym społeczeństwie zagrażają jej sprzeciwy, lekceważenie i niepamięć – pisze kard. Tarcisio Bertone. – Malta opowiada się zdecydowanie za potrzebą obrony świętości małżeństwa, centralnego znaczenia rodziny dla zdrowego społeczeństwa oraz za koniecznością strzeżenia godności ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Kraj ten umie troszczyć się o najsłabszych i najbardziej narażonych członków społeczeństwa, w tym o nienarodzonych, również dlatego, że tak ceni życie rodzinne, w którym uczymy się pokoju i społecznej solidarności. Są to wielkie prawdy, o których Malta może dawać z przekonaniem wiarygodne świadectwo – podkreśla watykański sekretarz stanu. – W trwającym Roku Kapłańskim Papież zachęca was, byście cenili wielki dar kapłaństwa i modlili się za swych księży. Poleca ich i każdego z was wstawiennictwu wybitnego maltańskiego kapłana, św. Jerzego Preki, któremu szczególnie powierza swą wizytę” – dodaje kard. Bertone. Benedykt XVI kanonizował tego zmarłego w 1962 r. Maltańczyka w dniu 3 czerwca 2007 r.
Do przyjęcia z miłością Papieża i jego nauczania zachęcają rodaków maltańscy biskupi w wydanym przed jego wizytą liście pasterskim. Zwracają w nim uwagę, że proroczy głos Ojca Świętego usiłuje się dziś nieraz zmusić do milczenia.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.