Zmarł kard. Tomáš Špidlík SJ

W Rzymie w wieku 90 lat zmarł kard. Tomáš Špidlík SJ, jeden z największych znawców teologii chrześcijańskiego Wschodu, emerytowany profesor Uniwersytetu Gregoriańskiego oraz przez 59 lat stały współpracownik Radia Watykańskiego

Ostatnią cotygodniową audycję purpurata czeska sekcja papieskiej rozgłośni nadała wczoraj wieczorem, na dwie godziny przed jego śmiercią. Wybitny jezuita i gorliwy sługa Ewangelii – tak o zmarłym pisze w telegramie kondolencyjnym Benedykt XVI. „Jego śmierć bardzo mnie poruszyła” – wyznaje Papież.

Tomáš Špidlík urodził się w Boskovicach na Morawach. W 1938 r. rozpoczął studia na wydziale filozoficznym uniwersytetu w Brnie. Dwa lata później wstąpił do jezuitów. Studiował w Velehradzie, Maastricht i we Florencji. Od 1951 r. żył w Rzymie, gdzie od 1955 r. wykładał teologię patrystyczną i wschodnią. Jednocześnie przez 38 lat był ojcem duchownym w kolegium czeskim w Rzymie. Przez długie lata służył radą różnym dykasteriom Kurii Rzymskiej. Jako wybitny znawca chrześcijańskiego Wschodu odgrywał istotną rolę w nawiązywaniu relacji z Kościołem prawosławnym, zwłaszcza w Rosji. W 2003 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem.

W grudniu ubiegłego roku, z okazji 90. urodzin kard. Špidlíka, Benedykt XVI odprawił wraz z nim i jego uczniami Mszę w watykańskiej kaplicy Redemptoris Mater. „Kard. Špidlík – mówił wówczas Papież – utkał w ciągu lat wizję teologiczną, żywą i w wielu aspektach oryginalną, w której spotykają się Wschód i Zachód chrześcijaństwa, ubogacając się nawzajem swymi darami. Jej fundamentem jest życie w Duchu Świętym, źródle poznania, a także miłość, badania, dialog z konkretnym człowiekiem, a wszystko to czynione w spotkaniu z żywym Chrystusem, który obecny jest w swoim Kościele”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  dzień
  1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  wiecej »