Kilkadziesiąt prac artysty Salaha al Moussawy'ego, prezentujących współczesną kaligrafię arabską, oraz historia wynalazków złotej ery islamu znalazły się na wystawie, którą do 15 czerwca można oglądać we wrocławskim Muzeum Etnograficznym.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, wystawa kaligrafii arabskiej jest pierwszym tak dużym pokazem tej sztuki w Polsce.
W swojej twórczość Salah al Moussawy inspiruje się przede wszystkim islamem i jego naukami, ale również interesującymi aforyzmami. "Dużą uwagę przykłada także do warstwy wizualnej, ponieważ jego zdaniem ukazanie ważnych wypowiedzi w atrakcyjnej formie zwiększa szanse, że więcej ludzi będzie chciało się z nimi zapoznać. Kolory, które stosuje również nie są przypadkowe. Autor przez ich odpowiednie rozmieszczenie stara się pobudzić umysł widza do przemyśleń" - powiedziała Kowalów.
Na wystawie znalazły się również plansze prezentujące dokonania kulturalne i naukowe złotej ery islamu, przypadającej na okres od 632 r. do ok. 1000 r. To czas, w którym świat islamu mógł pochwalić się wielkimi osiągnięciami w dziedzinie nauki, kultury i gospodarki. "Od Arabów Europejczycy przejęli umiejętność uprawy trzciny cukrowej, bawełny, pomarańczy, ogórków i czosnku" - tłumaczyła rzeczniczka.
Dodała, że muzułmanom zawdzięczamy także modę na perfumy oraz zwyczaj jedzenia posiłków złożonych z trzech dań i korzystania ze sztućców. Arabowie przykładali również dużą wagę do rozwoju nauk ścisłych i przyrodniczych, przez co przyczynili się do stworzenia podwaliny nowoczesnej, naukowej, racjonalistycznej koncepcji świata.
Salah al Moussawy urodził się w Iraku w 1950 r. Od 20 lat mieszka i tworzy we Francji. W latach 1977-1982 był profesorem Wydziału Kaligrafii Arabskiej i Islamskiej Sztuki Zdobniczej w Instytucie Sztuk Pięknych w Bagdadzie.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.