Na Gali rozpoczynającej jubileuszową edycję Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci nagrodzono świadków historii i osoby, które pomagały działaczom niepodległościowym i "Solidarności". Owacją na stojąco podziękowano za walkę i poświęcenie kapitanowi Jerzemu Stawskiemu, żołnierzowi AK.
Festiwal NNW ukazuje najnowsze trendy artystyczne w przekazywaniu historii najnowszej i sposoby narracji o trudnych i ważnych wydarzeniach. W trakcie tegorocznej edycji imprezy nie zabraknie widowisk multimedialnych, koncertów i debat.
- Nasz festiwal daje możliwość realnego spotkania się kilku z ostatnimi żyjącymi świadkami historii. Pokazujemy nie tylko polską drogę do wolności, ale i drogę naszych sąsiadów, w tym roku mocno akcentujemy Węgry - mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW.
Festiwal rozpoczęła sobotnia gala w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Poprowadzili ją Angelika Korszyńska-Górny i Darek Kordek, a dla publiczności zagrała Warszawska Orkiestra Sentymentalna, przypominając przedwojenne szlagiery radiowe i piosenki popularne.
Wśród gości 10. Gali Festiwalu NNW znaleźli się m.in. Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, Jarosłąw Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Orsolya Zsuzsanna Kovács, ambasador Węgier w Polsce, prof. Andrzej Przyłębski, ambasador Polski w Niemczech, posłowie, senatorzy oraz Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, która współorganizuje festiwal NNW.
Nie zabrakło też żyjących legend "Solidarności" - pojawili się Joanna i Andrzej Gwiazdowie.
Orsolya Zsuzsanna Kovacs, ambasador Węgier w Polsce, odczytała list skierowany do uczestników festiwalu przez premiera Viktora Orbana. "Nasze wizje demokracji i wolności są zrodzone z myśli i czynów takich patriotów, którzy nigdy nie ulegli żadnej ideologii czy dyktaturze" - napisał premier Orban.
Jarosław Sellin, wiceminister kultury, przypomniał, że rolą festiwalu jest odkrywanie losów polskich patriotów Polski oraz patriotów z innych krajów Europy. Impreza jest też okazją do osobistych spotkań z osobami, które tworzyły historię. - Na tym polega niezwykłość tego festiwalu, na możliwości międzypokoleniowych spotkań ze świadkami - dodał min. Sellin.
Głównym punktem gali było uhonorowanie świadków historii oraz osób, które aktywnie wspierały działaczy podziemia.
Nagrodą były "Sygnety Niepodległości", przyznane w tym roku m.in. Józefowi Franczakowi, ps. "Lalek", ostatniemu Żołnierzowi Wyklętemu, który ukrywał się aż do 1963 r., kiedy został zamordowany przez bezpiekę. - To hołd dla wszystkich żołnierzy Lubelszczyzny. Warto tę historię przypominać - mówił Marek Franczak, syn "Lalka".
Nagrodę otrzymali także Janina Różecka ps. „Dora”, łączniczka i sanitariuszka w plutonie 202 Obwodu II „Żywiciel”, powstaniec warszawski; pośmiertnie płk. Józef Zawitkowski, ps. „Wierny”, który w 1943 roku walczył jako partyzant w oddziale Armii Krajowej dowodzonym przez Franciszka Przysiężniaka, oraz płk. Stanisław Dąbek, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, podczas II wojny światowej dowódca obrony polskiego wybrzeża.
Drugim wyróżnieniem były "Drzwi do Wolności", przyznawane "cichym bohaterom", którzy wspierali działaczy i liderów podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego.
Gromkimi brawami i okrzykiem "Cześć i chwała bohaterom" publiczność nagrodziła 91-letniego kpt. Jerzego Stawskiego ps. "Lubicz" - kapitana Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
- Będę mówił tak głośno, żeby mój głos dotarł nie tylko do świadomości, ale też do waszych serc. Od 14. roku życia z dziecka stałem się obrońcą ojczyzny. Bo ojczyzna jest najważniejsza dla Polaków - powiedział kapitan "Lubicz".
"Drzwi do Wolności" przyznano także m.in. działaczce "Solidarności Walczącej" Albinie Wiktorskiej, działaczce "Solidarności" i "Solidarności Walczącej" Elżbiecie Kujawie-Nanengast, działaczowi opozycji, założycielowi pisma młodych katolików "Spotkania" Piotrowi Jeglińskiemu oraz prof. Wacławowi Felczakowi.
Otrzymali ją także Małgorzata i Jan Żarynowie, przyjaciele festiwalu NNW, małżeństwo historyków specjalizujących się w dziejach najnowszych Polski, nauczyciele, autorzy licznych książek i publikacji.
Przyznano też nagrodę "Źródło" dla "pasjonatów historii, którzy swoją pracą, wiedzą oraz doświadczeniem inspirują twórców filmowych do podejmowania tematyki historycznej".
W tym roku otrzymał ją Andrzej Kołodziej, legenda "Solidarności Walczącej".
Patronat Narodowy w stulecie Odzyskania Niepodległości nad Festiwalem NNW objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Szczegółowy program 10. edycji Festiwalu NNW: http://festiwalnnw.pl/festiwal-2018/program/
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.