Mirosław Sielatycki nowym wiceministrem edukacji

Brak komentarzy: 0
PAP

publikacja 21.04.2010 11:26

Mirosław Sielatycki został nowym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - poinformowało MEN w środę. Sielatycki to były dyrektor Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, odwołany z tego stanowiska przez Romana Giertycha.

Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Stanowskiego. Będzie odpowiadał za te same zagadnienia, co jego poprzednik, czyli za współpracę międzynarodową, w tym za oświatę polonijną, oraz koordynację współpracy z organami i instytucjami Unii Europejskiej, Rady Europy i z organizacjami międzynarodowymi, za promocję języka polskiego za granicą oraz za współpracę z sektorem pozarządowym. Podlegać mu będą departamenty: współpracy międzynarodowej oraz komunikacji społecznej.

Sielatycki ma 53 lata. Jest nauczycielem dyplomowanym, edukatorem, koordynatorem i trenerem wielu programów edukacyjnych. Jest autorem podręczników i pomocy dydaktycznych z zakresu przedsiębiorczości, geografii i stosunków międzynarodowych, a także publikacji edukacyjnych dotyczących zarządzania w oświacie, edukacji europejskiej, międzykulturowej, ekonomicznej i ekologicznej. Jest również twórcą programów współpracy polsko-niemieckiej, polsko-ukraińskiej, polsko-izraelskiej oraz w obszarze praw człowieka.

Ukończył geografię ekonomiczną na Uniwersytecie Wrocławskim, a także studia podyplomowe z zakresu zarządzania w administracji publicznej w Akademii Leona Koźmińskiego i studia podyplomowe w zakresie ochrony i kształtowania środowiska na Uniwersytecie Warszawskim. Ma certyfikaty z zakresu zarządzania, w tym zarządzania projektami w administracji publicznej, zarządzania placówką doskonalenia nauczycieli oraz zarządzania projektami unijnymi.

W latach 1983-1997 był nauczycielem geografii w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana w Warszawie. Od 1992 do 1997 pełnił funkcję doradcy metodycznego w warszawskiej placówce doskonalenia nauczycieli, a w 1998 roku został zastępcą dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (CODN). W latach 1999-2006 zajmował stanowisko dyrektora CODN.

Został z niego odwołany przez ówczesnego wicepremiera, ministra edukacji Romana Giertycha w związku z publikacją w 2005 r. przez CODN poradnika Rady Europy "Kompas - edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą". Według Giertycha, poradnik ten dopuszczał tezę, iż zakaz małżeńskich związków homoseksualnych i adopcji dzieci przez pary homoseksualne może być przejawem dyskryminacji. Minister uznał, że jest to sprzeczne z podstawami programowymi nauczania.

Sprawa odwołania Sielatyckiego odbiła się szerokim echem w instytucjach Rady Europy. W tej sprawie zabrał głos m.in. sekretarz generalny Rady Europy - Terry Davis.

Sielatycki odwołał się do sądu pracy. Wygrał proces - sąd przychylił się do argumentów pełnomocnika Sielatyckiego, że jego odwołanie ze stanowiska było nieuzasadnione w świetle prawa i że stanowiło przejaw dyskryminacji. Przyznał mu odszkodowanie.

Sielatycki nie wrócił jednak do pracy w CODN. Od 2007 roku był zastępcą dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. Już wcześniej był związany z samorządem - od 1990 do 1998 roku z ramienia Komitetu Obywatelskiego był radnym w podwarszawskiej gminie Piastów, m.in. sprawował funkcje zastępcy przewodniczącego rady gminy, członka zarządu miasta, przewodniczącego komisji oświaty.

Jest żonaty, ma dwóch synów.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Reklama

Reklama