Mirosław Sielatycki został nowym podsekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - poinformowało MEN w środę. Sielatycki to były dyrektor Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, odwołany z tego stanowiska przez Romana Giertycha.
Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Stanowskiego. Będzie odpowiadał za te same zagadnienia, co jego poprzednik, czyli za współpracę międzynarodową, w tym za oświatę polonijną, oraz koordynację współpracy z organami i instytucjami Unii Europejskiej, Rady Europy i z organizacjami międzynarodowymi, za promocję języka polskiego za granicą oraz za współpracę z sektorem pozarządowym. Podlegać mu będą departamenty: współpracy międzynarodowej oraz komunikacji społecznej.
Sielatycki ma 53 lata. Jest nauczycielem dyplomowanym, edukatorem, koordynatorem i trenerem wielu programów edukacyjnych. Jest autorem podręczników i pomocy dydaktycznych z zakresu przedsiębiorczości, geografii i stosunków międzynarodowych, a także publikacji edukacyjnych dotyczących zarządzania w oświacie, edukacji europejskiej, międzykulturowej, ekonomicznej i ekologicznej. Jest również twórcą programów współpracy polsko-niemieckiej, polsko-ukraińskiej, polsko-izraelskiej oraz w obszarze praw człowieka.
Ukończył geografię ekonomiczną na Uniwersytecie Wrocławskim, a także studia podyplomowe z zakresu zarządzania w administracji publicznej w Akademii Leona Koźmińskiego i studia podyplomowe w zakresie ochrony i kształtowania środowiska na Uniwersytecie Warszawskim. Ma certyfikaty z zakresu zarządzania, w tym zarządzania projektami w administracji publicznej, zarządzania placówką doskonalenia nauczycieli oraz zarządzania projektami unijnymi.
W latach 1983-1997 był nauczycielem geografii w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana w Warszawie. Od 1992 do 1997 pełnił funkcję doradcy metodycznego w warszawskiej placówce doskonalenia nauczycieli, a w 1998 roku został zastępcą dyrektora Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (CODN). W latach 1999-2006 zajmował stanowisko dyrektora CODN.
Został z niego odwołany przez ówczesnego wicepremiera, ministra edukacji Romana Giertycha w związku z publikacją w 2005 r. przez CODN poradnika Rady Europy "Kompas - edukacja o prawach człowieka w pracy z młodzieżą". Według Giertycha, poradnik ten dopuszczał tezę, iż zakaz małżeńskich związków homoseksualnych i adopcji dzieci przez pary homoseksualne może być przejawem dyskryminacji. Minister uznał, że jest to sprzeczne z podstawami programowymi nauczania.
Sprawa odwołania Sielatyckiego odbiła się szerokim echem w instytucjach Rady Europy. W tej sprawie zabrał głos m.in. sekretarz generalny Rady Europy - Terry Davis.
Sielatycki odwołał się do sądu pracy. Wygrał proces - sąd przychylił się do argumentów pełnomocnika Sielatyckiego, że jego odwołanie ze stanowiska było nieuzasadnione w świetle prawa i że stanowiło przejaw dyskryminacji. Przyznał mu odszkodowanie.
Sielatycki nie wrócił jednak do pracy w CODN. Od 2007 roku był zastępcą dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. Już wcześniej był związany z samorządem - od 1990 do 1998 roku z ramienia Komitetu Obywatelskiego był radnym w podwarszawskiej gminie Piastów, m.in. sprawował funkcje zastępcy przewodniczącego rady gminy, członka zarządu miasta, przewodniczącego komisji oświaty.
Jest żonaty, ma dwóch synów.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.