Reklama

"Gdynię należy wpisać na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO"

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdyni, poseł PiS Marcin Horała zapowiedział w poniedziałek, że podejmie kroki, aby wpisać miasto na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wsparcie dla tych starań zadeklarował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Reklama

"Gdynia jako całe miasto, związane nierozerwalnie ze stuleciem polskiej niepodległości, symbol dziedzictwa kulturowego niepodległej Polski, na tej liście UNESCO powinno się znaleźć. W Śródmieściu znajdują się budynki w stylu przedwojennego modernizmu. Jeżeli będę prezydentem miasta, to w pierwszym miesiącu urzędowania wystąpię z takim wnioskiem, ale też jestem już po rozmowach z rządem - Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz MSZ - i to wsparcie ze strony rządu będzie. Tylko ze strony samorządu, nie było takiego wniosku" - powiedział Horała na konferencji prasowej.

Zdaniem Horały, wpisanie Gdyni na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO stanowiłoby bezpłatną promocję miasta. "To jest przykład, jak można promować miasto, w sposób bezkosztowy, nie tak jak np. pokazy samolotów kosztujące grube miliony złotych, które można by wydać na potrzeby gdynian. Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO to jest marka znana w całym świecie" - podkreślił.

Szynkowski vel Sęk wyraził satysfakcję z wizyty w Gdyni, która - jak mówił - "jest perłą architektoniczno-urbanistyczną naszego dziedzictwa narodowego", ale też dziedzictwa europejskiego.

"Kiedy dowiedziałem się, że jest taka możliwość i dobra wola ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby poczynić ten krok i Gdynia mogła być wpisana jako zespół architektoniczno-urbanistyczny, jako całe miasto, na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, oczywiście od razu byłem entuzjastą tego przedsięwzięcia" - powiedział wiceszef MSZ.

Dodał, że jest zaskoczony "wyjątkowo małą aktywnością" w tej kwestii obecnych władz miasta.

"Bo wydawało się, że dla miasta to prestiż, szansa rozwoju ruchu turystycznego, bo specjalne wycieczki organizowane są po tych miejscach wpisanych na listę UNESCO. Ze swojej strony deklaruję pełne wsparcie. Uważam, że to jest doskonały pomysł i że jest to w pełni uzasadnione" - stwierdził Szynkowski vel Sęk.

W Polsce na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się obecnie 14 obiektów kulturowych oraz jeden przyrodniczy. W północnej części kraju jako jedyny na tej liście jest zamek krzyżacki w Malborku (Pomorskie).

W wyborach samorządowych, które odbędą się 21 października, oprócz Marcina Horały o najwyższy urząd w Gdyni, walczą także: pełniący od 1998 r. funkcję prezydenta miasta Wojciech Szczurek (komitet lokalny "Samorządność"), wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, b. działacz "Samorządności" Wojciecha Szczurka Zygmunt Zmuda Trzebiatowski (Ruch Miejski "Wspólna Gdynia"), Marcin Strzelczyk (Sojusz Lewicy Demokratycznej) oraz jeden z lokalnych liderów Partii Razem Łukasz Kowalczuk (komitet "Marzę o Gdyni").

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama