O pochówku w Panteonie decyduje kapituła

Decyzje o tym, kto będzie pochowany w Panteonie Narodowym powstającym w kryptach kościoła świętych Piotra i Pawła w Krakowie, będzie podejmować kapituła Panteonu - poinformował dziennikarzy w czwartek prof. Franciszek Ziejka.

Informację o zmianie miejsca pogrzebu zmarłego prezesa IPN Janusza Kurtyki podała w czwartek Gazeta Wyborcza. Janusz Kurtyka nie zostanie pochowany w Panteonie Narodowym krakowskiego kościoła Świętych Piotra i Pawła. Kościół odwołał zgodę wydaną przez kard. Stanisława Dziwisza - poinformowano.

Fundacja Panteonu przekonała kardynała, że mają być tam pochowani ludzie, którzy swoją działalnością rozsławili Polskę na świecie. Bez względu na zasługi Janusza Kurtyki, nie wpisuje się on w ten nurt, powiedziano "Gazecie Wyborczej" nieoficjalnie w fundacji.

Sprawę skomentował rzecznik krakowskiej kurii, ks. Robert Nęcek. Powiedział on w czwartek po południu PAP, że "nie było żadnych decyzji o pochówku prof. Janusza Kurtyki w kościele św. Piotra i Pawła". "W związku z tym nie było też ich odwołania ze strony metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza" - podkreślił ks. Nęcek.

"Panteon jeszcze nie istnieje. Jego powołaniem zajmuje się specjalna fundacja, a miejsce w tym panteonie zajmą zasłużeni, którym to miejsce przyzna Kapituła wyłoniona przez tę fundację" - dodał rzecznik archidiecezji.

"Na pewno nie było sprzeciwu ze strony kard. Dziwisza co do miejsca pochówku prezesa IPN Janusza Kurtyki" - powiedział wieczorem PAP dyrektor krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota. Dodał, że rozmawiał o tym z metropolitą krakowskim, poinformował także o takim planie prof. Ziejkę. Kurtyka miał spocząć w tej części krypt, której administratorem jest parafia, a które nie będą częścią przyszłego Panteonu.

"Planowane miejsce pochówku Janusza Kurtyki nie kłóciło się z koncepcją architektoniczną tworzonego Panteonu. Wobec tego, że wszystkie ustalenia dotyczące ceremonii pogrzebowej już zostały podjęte, apeluję o zaprzestanie dyskusji na ten temat i nie wracanie do niej w przyszłości" - podkreślił Lasota.

 

Były rektor UJ prof. Ziejka, który przewodniczy obywatelskiemu komitetowi dążącemu do utworzenia Panteonu Narodowego przyznał w czwartek, że zwrócił się do metropolity krakowskiego z informacją o zasadach, na podstawie których zmarli mogą być tam chowani.

Prof. Ziejka w czwartkowym oświadczeniu do dziennikarzy przypomniał, że - zgodnie z przyjętymi zasadami - każda decyzja o pochówku w powstającym Panteonie będzie podejmowana przez jego kapitułę, złożoną z dziewięciu osób: prezydenta Polski, marszałków Sejmu i Senatu, metropolitę krakowskiego, przewodniczącego Episkopatu, prezydenta Krakowa, prezesa PAU, rektora UJ oraz przewodniczącego rady Fundacji.

"Zwróciłem się do najbliższych współpracowników księdza kardynała z informacją o przyjętych zasadach na podstawie, których zapadać będzie decyzja o pochówku w Panteonie Narodowym" - oświadczył prof. Ziejka.

Podkreślił, że nie kierował się żadnymi osobistymi podtekstami wobec Kurtyki. "Osobiście go znałem, bardzo wysoko ceniłem i cenię jako historyka, człowieka odwagi, którego rodzina wywodzi się z mojego rodzinnego Radłowa" - mówił były rektor UJ.

W kościele świętych Piotra i Pawła środowiska krakowskie planują utworzenie Panteonu Narodowego. Pierwsza część Panteonu powstałaby z połączonych krypt pod głównym ołtarzem i prezbiterium. Mogłaby zostać otwarta 27 września 2012 roku, w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi SJ, spoczywającego w jednej z krypt.

Część druga mogłaby zostać zbudowana w miejscu wirydarza, tj. na terenie między kościołem a murem granicznym z Plantami. W przyszłości możliwe jest również połączenie pozostałych niezagospodarowanych krypt (w sumie jest ich pod kościołem około 20) i włączenie ich do Panteonu. Początkowo planowano, że Panteon Narodowy zostanie utworzony poprzez rozbudowę krypty zasłużonych w kościele oo. paulinów na Skałce, jednak paulini wycofali się z tej inicjatywy.

Janusz Kurtyka zginął 10 kwietnia w katastrofie polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Piątek
rano
10°C Piątek
dzień
10°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
wiecej »