Reklama

Ukraina: Opozycja apeluje o sprzeciw

Ukraińska opozycja nawołuje obywateli do udziału w protestach przeciwko polityce prezydenta Wiktora Janukowycza, który zgodził się na przedłużenie terminu stacjonowania na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Reklama

O akcje nieposłuszeństwa zaapelowały w piątek partia Nasza Ukraina byłego, prozachodniego prezydenta Wiktora Juszczenki, oraz Blok byłej premier Julii Tymoszenko.

Politycy ci uważają, że Ukraińcy nie mogą dopuścić do zaplanowanej na następny wtorek w parlamencie ratyfikacji nowych, ukraińsko-rosyjskich umów w sprawie Floty Czarnomorskiej.

Zgodnie z nimi rosyjska marynarka wojenna nie opuści Ukrainy w maju 2017 r., lecz może pozostać w tym kraju nawet przez kolejne 30 lat. Ustalenia takie zapadły w środę, podczas spotkania prezydenta Janukowycza z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem. W zamian za to Ukraina uzyskała 30-procentową zniżkę ceny rosyjskiego gazu.

"Mamy jeszcze kilka dni. Mamy wolnych dziennikarzy i wolnych Ukraińców, którzy jednym głosem powinni oświadczyć, że taka polityka nam się nie podoba" - powiedział Juszczenko na konferencji prasowej w Kijowie.

Jego ugrupowanie, Nasza Ukraina, zbiera tymczasem ludzi, którzy będą chcieli stawić czoło, jak to nazwano, "kolonizacyjnej polityce" Janukowycza.

"Jeśli nie chcesz, by nasze państwo było przedmiotem targów i by spekulowano twoją przyszłością, jeśli nie chcesz, by Ukraina stała się rosyjską kolonią, oraz bazą dla rosyjskich żołnierzy, dołącz do naszego ruchu! Razem obronimy ojczyznę" - czytamy w opublikowanym w piątek apelu.

Julia Tymoszenko spotkała się z kolei tego dnia z akredytowanymi w Kijowie ambasadorami, by wytłumaczyć im, że prawdziwe ustępstwa Janukowycza wobec Moskwy ukrywane są przed społeczeństwem i zwróciła się do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o zorganizowanie przesłuchań, poświęconych sytuacji na Ukrainie.

Tymoszenko zabiega również o zwołanie w sobotę w trybie pilnym specjalnego posiedzenia Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy w sprawie nowej umowy dotyczącej Floty Czarnomorskiej, jednak nie zgadza się na to przewodniczący parlamentu Wołodymyr Łytwyn.

Odpowiadając na ostrzeżenia opozycji, która zapowiada blokadę Izby w dniu ratyfikacji umowy z Rosją, Łytwyn oświadczył że "nie warto tego robić".

"Kwestii tej (ratyfikacji) nie można odkładać, ponieważ tylko po ratyfikacji umów dotyczących Floty Czarnomorskiej mogą wejść w życie ustalenia o cenie gazu, co z kolei pozwoli opracować budżet (na bieżący rok)" - powiedział przewodniczący Rady Najwyższej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
wiecej »

Reklama