"To czarny dzień dla Kościoła" - tak prymas Belgii arcybiskup Andre-Joseph Leonard nazwał zdymisjonowanie w piątek przez Benedykta XVI biskupa Brugii Josepha Vangheluwe, który przyznał się do seksualnego wykorzystywania chłopca.
W oświadczeniu, rozpowszechnionym przez Watykan razem z decyzją papieża o przyjęciu rezygnacji, złożonej przez biskupa, prymas Leonard podkreślił: "Chcemy przede wszystkim prosić o przebaczenie ofiary, rodziny i społeczeństwo".
Arcybiskup Brukseli zapewnił następnie, że nigdy więcej nie będzie "milczenia i zatajania" skandalu pedofilii i dodał, że dymisja biskupa Brugii dowodzi, że Kościół katolicki chce "odwrócić kartę". "Stoimy w obliczu wyjątkowo poważnej sytuacji" - ocenił prymas Belgii.
W złożonym w piątek oświadczeniu 73-letni biskup Joseph Vangheluwe wyznał: "Kiedy byłem jeszcze zwykłym księdzem i przez pewien czas na początku mojej posługi biskupiej seksualnie wykorzystywałem młodego chłopca w bliskim mi otoczeniu".
"Ofiara jest wciąż przez to naznaczona" - dodał. "W ostatnich dziesięcioleciach wielokrotnie uznałem mą winę wobec niego, a także jego rodziny i prosiłem o przebaczenie. Lecz to go nie uspokoiło. Medialna burza w ostatnich tygodniach zwiększyła jego traumę" - oświadczył biskup Vangheluwe.
"Tak dalej być nie może. Jest mi niezmiernie przykro z powodu tego, co zrobiłem i najszczerzej przepraszam ofiarę, jego rodzinę, całą wspólnotę katolicką i społeczeństwo" - stwierdził biskup wyjaśniając, że złożył dymisję na ręce Benedykta XVI, która została właśnie przyjęta.
W czwartek papież przyjął rezygnację z urzędu biskupa Kildare i Leighlin w Irlandii Jamesa Moriarty, który w latach 1991-2002 był biskupem pomocniczym archidiecezji w Dublinie. To ona znalazła się w centrum skandalu w związku z rządowym raportem na temat pedofilii w irlandzkim Kościele i jej tuszowania przez miejscowych hierarchów.
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".
Malijskie Siły Zbrojne (FAMA) wraz z rosyjskimi najemnikami aresztowały ok 100 mężczyzn.
Turecka policja zatrzymała 97 studentów Uniwersytetu Bosforskiego w Stambule .
Specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy gen. Keith Kellogg mógł dokonać nadinterpretacji.