Około 450 tys. uczniów III klas z około 7 tys. gimnazjów w całym kraju przystąpiło we wtorek do egzaminu, który ma sprawdzić ich wiedzę humanistyczną. W środę uczniowie będą pisać test z wiedzy matematyczno-przyrodniczej, a w czwartek - test z języka obcego.
"Wszystko jest w porządku. Wszystkie paczki z arkuszami egzaminacyjnymi dotarły do szkół w stanie nienaruszonym. Nic złego się nie dzieje" - powiedział PAP we wtorek przed rozpoczęciem egzaminu dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej prof. Krzysztof Konarzewski.
Dwie pierwsze części egzaminu potrwają po dwie godziny, dla uczniów z np. dysleksją czas może być przedłużony o dodatkową godzinę. Trzecia część (językowa) potrwa półtorej godziny, plus ewentualne dodatkowe 45 minut.
Wszyscy uczniowie w Polsce piszą takie same testy. Prace zostaną zakodowane; sprawdzać je będą egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych.
We wtorkowym teście z wiedzy humanistycznej mogą się znaleźć pytania z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, plastyki i muzyki.
Wynik egzaminu z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Test z języka obcego ma tylko diagnozować jego znajomość przez ucznia.
Wyniki egzaminu uczniowie poznają w połowie czerwca.
Wtorek, środa i czwartek są w gimnazjach dniami wolnymi od lekcji.(PAP)
dsr/ nno/ ls/ jra/
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.