Senat na kolejnym posiedzeniu zajmie się nowelizacją ustawy dotyczącej prezesa IPN, która reguluje kwestię kierowania Instytutem w przypadku śmierci jego prezesa - poinformowała w piątek PAP Kancelaria Senatu.
Ze względu na pilny tryb noweli, posiedzenie Senatu zostanie zwołane wcześniej niż planowano, tj. 12-13 maja.
Przyjęta w czwartek przez Sejm nowela zakłada, że w przypadku śmierci urzędującego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej jego obowiązki przejmie jeden z zastępców, wskazany przez marszałka Sejmu.
Uregulowanie tej kwestii stało się konieczne w związku ze śmiercią w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem szefa IPN Janusza Kurtyki.
Zastępca prezesa IPN ma pełnić jego obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez nowo wybranego prezesa. Nowela zakłada też wprowadzenie obowiązkowego wyboru przez urzędującego prezesa, co najmniej jednego zastępcy, a maksymalnie trzech (do tej pory prezes mógł, ale nie musiał powoływać od jednego do trzech zastępców).
W ocenie autorów noweli, taki zapis umożliwi uniknięcie sytuacji, w której w wypadku śmierci prezesa IPN nie byłoby osoby, która mogłaby pełnić jego obowiązki.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.