Papieskie intencje modlitewne na maj

Jak co miesiąc, Ojciec Święty poleca modlitwom wiernych na całym świecie dwie intencje. Ogólną: „Aby położono kres zasmucającemu, niegodziwemu handlowi żywymi istotami, którego ofiarą padają niestety miliony kobiet i dzieci”. Oraz misyjną: „Aby kapłani, zakonnice, zakonnicy i świeccy zaangażowani w apostolat potrafili rozbudzać entuzjazm misyjny w powierzonych ich opiece wspólnotach”.

Bolesny problem „handlu żywym towarem” Benedykt XVI poruszył już w swym pierwszym orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2006 (z 18 października 2005 r.). Zwrócił uwagę, że ten niecny proceder „kwitnie tam, gdzie nikłe są możliwości polepszenia własnej sytuacji życiowej czy po prostu przeżycia. Handlarz z łatwością może zaoferować swe «usługi» ofiarom, które często nawet w najmniejszym stopniu nie podejrzewają, co przyjdzie im znosić. W niektórych przypadkach kobiety i dziewczęta wykorzystywane są później do pracy niemal niewolniczej, a nierzadko również w sferze usług seksualnych”. Papież przytoczył też słowa swego poprzednika. Jan Paweł II w Liście do Kobiet z 29 czerwca 1995 r. potępił „rozpowszechnianie kultury hedonistycznej i komercyjnej, która skłania do nadużyć w dziedzinie seksualnej”. W tym stwierdzeniu – pisze Benedykt XVI – zawiera się „cały program odkupienia i wyzwolenia, od którego realizacji chrześcijanie nie mogą się uchylać”.

W papieskiej intencji misyjnej modlimy się w maju 2010 r. o misyjny entuzjazm we wszystkich kościelnych wspólnotach. Spotykając się przed dwoma laty, 17 maja 2008 r., z krajowymi dyrektorami Papieskich Dzieł Misyjnych Ojciec Święty podkreślił potrzebę wzbudzania w całym Kościele gorliwości głoszenia Ewangelii. Przypomniał, że Sobór Watykański II szczególnie zgłębił naturę Kościoła partykularnego, uznając jego odpowiedzialność misyjną. „Misja jest zadaniem i obowiązkiem wszystkich Kościołów, które jak «naczynia połączone» dzielą się personelem i zasobami, by ją pełnić – powiedział Papież. – Każdy Kościół lokalny jest miejscem, gdzie Duch objawia się z bogactwem swych charyzmatów, dając wszystkim wiernym misyjne powołanie i odpowiedzialność”. Benedykt XVI wskazał, że głoszenie Ewangelii ludzkości jest wciąż pilnym zadaniem całego Kościoła i wszystkich wiernych. Miłość winna nas przynaglać, by odważnie głosić wszystkim ludziom prawdę, która zbawia. Jest to obowiązek, a równocześnie niezbywalne prawo, będące wyrazem wolności religijnej w wymiarze etyczno-społecznym i etyczno-politycznym – zaznaczył Ojciec Święty.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  8°C Poniedziałek
  noc
  4°C Poniedziałek
  rano
  10°C Poniedziałek
  dzień
  11°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »