Rosja: Patriarchat zarobi miliony

Od przyszłego roku w sklepach i kioskach przy cerkwiach w Rosji będzie można sprzedawać książki o treści religijnej wyłącznie zatwierdzone przez Radę Wydawniczą Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).

Żeby zaś uzyskać takie zezwolenie, wydawnictwo będzie musiało najpierw zarejestrować się na stronie Rady, podając dane o sobie, a następnie wnieść dobrowolną opłatę. Według znawców zagadnienia, może to oznaczać wielomilionowe dochody dla RKP w ciągu roku.

O sprawach tych mówił na spotkaniu wydawców prawosławnych w Moskwie 27 kwietnia redaktor naczelny portalu „Prawosławna Książka Rosji” Gieorgij Hupało. Zaznaczył on, że mimo wprowadzenia formuły opłaty za recenzję proponowanej książki, pieniądze od wydawców będą przyjmowane wyłącznie jako dobrowolne ofiary i będą wykorzystywane tak, jak robią to operatorzy telefonii komórkowej. W rzeczywistości oznacza to wprowadzenie przedpłat za recenzje utworów.

Zgłaszając prośbę zarejestrowany oficjalnie wydawca będzie zobowiązany do przedstawienia makiety przyszłej pozycji w postaci papierowej i elektronicznej. Recenzowanie książki „standardowej” ma trwać do miesiąca, ale niektórzy wydawcy już teraz skarżą się, że do dzisiaj nie dostali zezwolenia (lub odmowy) na książki zgłoszone jeszcze w grudniu ub.r.

Jeśli dany tytuł nie uzyskał akceptacji Rady Wydawniczej, wydawca jest o tym powiadamiany w krótkiej formie. Nie przysługuje mu przy tym prawo do odwołania, może najwyżej na nowo przeredagować książkę i zgłosić ją ponownie, wnosząc nową przedpłatę na recenzję w pełnym wymiarze.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  8°C Poniedziałek
  noc
  4°C Poniedziałek
  rano
  10°C Poniedziałek
  dzień
  11°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »