Ponad 500 miast i miejscowości w Europie, w tym cztery z Polski: Łódź, Dzierżoniów, Łubianka i Raciechowice chce przodować w walce ze zmianami klimatycznymi i zobowiązało się, że zredukuje emisję dwutlenku węgla o więcej niż wprowadzony przez UE cel - 20 proc.
Podpisując w poniedziałek w Brukseli specjalną konwencję, szefowie ponad 500 miast i miejscowości z 36 państw Europy zobowiązali się do oszczędzania energii, zwiększenia udziału energii odnawialnej i uwrażliwiania mieszkańców na problem zmian klimatycznych - ogłosiła Komisja Europejska w komunikacie prasowym.
Przede wszystkim jednak zobowiązali się do redukcji o więcej niż 20 proc. emisji CO2 do 2020 roku, czyli więcej niż wynosi oficjalny cel unijny, opracowując plany działania na rzecz zrównoważonego zużycia energii.
Na inicjatywę Komisji Europejskiej, popartą przez eurodeputowanych i Komitet Regionów, odpowiedziały m.in. dwa miasta i dwie miejscowości z Polski (Łódź, Dzierżoniów, Łubianka i Raciechowice) i ponad 240 miast i miasteczek włoskich, najwięcej w Europie. W inicjatywę zaangażowało się ponad 100 miast hiszpańskich, ale też dwa miasta na Ukrainie - Łuck i Mohylów Podolski, oraz jedno na Białorusi - Połock.
Przystępujące do porozumienia miasta i miejscowości zobowiążą się formalnie do zmniejszenia o co najmniej 20 proc. emisji CO2 do roku 2020, opracowując plany działania dotyczące zrównoważonego zużycia energii. Mieszkańcy będą informowani o wynikach osiąganych przez ich miasta i miejscowości w drodze okresowych sprawozdań, które mogą podlegać monitorowaniu przez stronę trzecią.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.