W 50. rocznicę ogłoszenia przez papieża św. Pawła VI encykliki "Humanae vitae" diecezjalni doradcy rodzinni i obrońcy życia zorganizowali konferencję. Tematyka spotkania w sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie koncentrowała się wokół zagadnień antykoncepcji, płodności i obrony życia, prezentowanych w papieskim dokumencie sprzed pół wieku.
Obrady rozpoczęła Eucharystia dziękczynna za osobę i nauczanie św. Pawła VI, który 14 października został kanonizowany. Liturgii przewodniczył bp Zbigniew Zieliński, a w modlitwie towarzyszyli mu ks. Krzysztof Homoncik, ks. Jan Uchwat, ks. Andrzej Pradela i ks. Rafał Hallmann. W słowie Bożym ks. Uchwat mówił o służbie w Kościele, zarówno duchownych, jak i świeckich. - Zostaliśmy stworzeni do pracy, czyli służby na rzecz drugiego człowieka. Jako członkowie poradnictwa rodzinnego również kierujecie się ewangelicznym wezwaniem do służby - mówił ks. Uchwat. Nawiązał także do historycznych związków św. Pawła VI z Polską, gdy w 1923 r. był sekretarzem nuncjusza papieskiego, a w latach 70. uporządkował strukturę kościoła w Polsce.
Po Mszy św. na konferencji pt. "Płodna miłość małżeńska - przymus czy przywilej Boży?" spotkali się diecezjalni doradcy życia rodzinnego, słuchacze Studium Duszpasterstwa Rodzin, liderzy i animatorzy wspólnot prorodzinnych, katecheci. Pojawili się też sami małżonkowie, zainteresowani nauką Kościoła na temat zasad moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego. Większość prelegentów stanowiły osoby żyjące w małżeństwie - przede wszystkim wieloletni doradcy życia rodzinnego, zaangażowani w poradnictwie rodzinnym archidiecezji gdańskiej.
Biskup Zieliński podsumował znaczenie encykliki świętego papieża. - Z perspektywy 50 lat od jej wydania widzimy, jak bardzo prorockie były tezy tam postawione. Wtedy było to trudne zadanie, z którym zmierzył się samotnie Paweł VI, chcąc rozwiązać problemy stojące przed ludzkością, związane z miłością małżeńską, regulacją urodzin. Szczególnie dramatyczne w tym czasie było straszenie perspektywami rozrostu populacji ludzkości, brakiem jedzenia. Dziś wiemy, że to, co prognozowano, nie sprawdziło się. Encyklika "Humanae vitae" pokazuje ponadczasowość i nieomylne nauczanie Kościoła - mówi bp Zieliński.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.