Kościół w Brazylii apeluje o położenie kresu nielegalnej wycince drzew w Amazonii i o ochronę rolników sprzeciwiających się rabunkowej gospodarce w tym regionie kraju.
Głos w tej sprawie zabrał przewodniczący Komisji Sprawiedliwość i Pokój episkopatu Brazylii, bp Guilherme Antônio Erlang. Jest to reakcja na zabicie w niewyjaśnionych okolicznościach kolejnej osoby zaangażowanej w obronę amazońskiej puszczy.
W przesłanej nocie przedstawiciel episkopatu z naciskiem odrzuca przemoc, jaką praktykują przedstawiciele kapitału, coraz bardziej posuwający się w głąb dziewiczej puszczy amazońskiej, niosąc zniszczenie. W tekście wyrażono również solidarność wobec wiernych archidiecezji Porto Velho z powodu brutalnego zabójstwa Adelino Ramosa, lidera ruchu chłopów z Corumbiary. Stał się on kolejną ofiarą spośród tych, którzy przeciwstawiają się przestępczej wycince lasów i nielegalnemu eksportowi drzewa z Amazonii.
Wobec szerzącej się przestępczości przedstawiciel Kościoła domaga się dokładnego śledztwa w sprawie tego zabójstwa i ukarania winnych, jak też zapewnienia ochrony wszystkim narażonym na niebezpieczeństwo ze względu na troskę o zachowanie amazońskiej puszczy.
W nocie przypomina się ponadto tegoroczną Kampanię Braterstwa, w której wzywano do zachowania dzieła stworzenia i zagwarantowania życia przyszłym pokoleniom naszej planety. Apeluje się do całego narodu, aby polityka rolna była efektywna i sprawiedliwa, zapewniając wyżywienie wszystkim.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.