Wicepremier Piotr Gliński o remoncie w kaplicy Ostrobramskiej

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego RP prof. Piotr Gliński poinformował, że będzie nadzór konserwatorski strony polskiej nad remontem kaplicy Ostrobramskiej, jednak nie ma jeszcze ustaleń co do udziału polskich konserwatorów.

"Mam zapewnienie, że nadzór konserwatorski będzie. Natomiast co do udziału polskich konserwatorów, nie jest to jeszcze ustalone" - powiedział Gliński po odwiedzeniu kaplicy w Ostrej Bramie.

Przed miesiącem MKiDN wyraziło zaniepokojenie, że strona litewska odrzuciła propozycję pomocy strony polskiej przy pracach renowacyjnych kaplicy. Stronę polską niepokoją plany zainstalowania w kaplicy ogrzewania podłogowego, które zagraża drewnianym elementom, w tym cudownej ikonie, tak ważnemu dla Polaków symbolowi.

W środę, w drugim dniu wizyty na Litwie, Gliński odwiedził też wileńskie kościoły Świętego Ducha i franciszkański pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w których prowadzone są prace konserwatorskie finansowane przez MKiDN.

"Bardzo się cieszę, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspomaga renowację tych obiektów - powiedział minister. - To jest nasz obowiązek, bo to jest kwestia polskiej tożsamości, kwestia cywilizacyjna".

"Dziękuję serdecznie. Bóg zapłać i mam nadzieję, że ta współpraca będzie trwała" - powiedział o. Marek Dettlaf, gwardian klasztoru franciszkańskiego i rektor kościoła.

Od kilku lat polski resort kultury realizuje projekt renowacji kościoła franciszkańskiego, najstarszej wileńskiej świątyni, która w czasach radzieckich została doszczętnie zniszczona. Za pieniądze Polski odnowiono już kaplicę św. Iwona, balustradę chóru - zrekonstruowano zdobnicze rzeźby i odnowiono kolorystykę. Obecnie odnawiane są malowidła na sklepieniu autorstwa Franciszka Niemirowskiego.

W kościele Świętego Ducha odbywają się prace nad renowacją XVIII-wiecznych organów.

W środę w podwileńskiej miejscowości Czarny Bór Gliński odwiedził dom, w którym w czasie wojny mieszkał publicysta Stanisław Cat-Mackiewicz. Obecnie w domu tym dobiegają końca prace remontowe. Wkrótce zostanie tam otwarty młodzieżowy ośrodek.

Na zakończenie wizyty Gliński złożył wieńce w Ponarach - miejscu największej zbrodni dokonanej na ludności żydowskiej i polskiej na dawnych Kresach. Podczas II wojny światowej zostało tu zamordowanych około 100 tys. osób.

Obecnie są prowadzone prace związane z uporządkowaniem Ponar. Jak powiedział wicepremier, "chcielibyśmy, żeby strona polska uczestniczyła w planowanych zmianach".

Gliński zakończył w środę dwudniową wizytę na Litwie, której głównym akcentem były we wtorek uroczystości otwarcia w Pałacu Władców w Wilnie wystawy "Litwo, Ojczyzno moja... Adam Mickiewicz i jego poemat Pan Tadeusz".

Patronat honorowy nad wystawą przygotowaną z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę i Litwę niepodległości sprawują premierzy Polski i Litwy, Mateusz Morawiecki oraz Saulius Skvernelis, a także ministrowie kultury obu krajów - Gliński oraz Liana Ruokyte-Jonsson, którzy uczestniczyli w otwarciu wystawy.

We wtorek obyło się też spotkanie Glińskiego i Skvernelisa.

"Jesteśmy w tej chwili w stałym dialogu ze stroną litewską. (...) Ten dialog jest realizowany znacznie lepiej niż to było poprzednio" - powiedział wicepremier Gliński podsumowując wizytę.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, LITWA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
8°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
12°C Środa
noc
wiecej »