Naszym celem jest otwarcie ścieżki sądowej w Polsce dla osób, które były poszkodowane w trakcie II wojny światowej i ich spadkobierców - mówi w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk (PiS).
Mularczyk został zapytany, kiedy można się spodziewać opublikowania przez Archiwum Akt Nowych katalogu dokumentów dotyczących strat i zbrodni wojennych poniesionych przez Polskę w okresie II wojny światowej. Zaznaczył, że zależy to od Archiwum Akt Nowych. "Myślę, że będzie to pod koniec grudnia. Będziemy też chcieli oficjalnie to zaprezentować, kiedy prace zostaną zakończone" - zapewnił.
Poseł PiS podkreślił, że utworzenie katalogu to projekt o charakterze pomocniczym, bo - jak mówił - "on jest związany też z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego". "Naszym celem jest otwarcie ścieżki sądowej w Polsce dla osób, które były poszkodowane w trakcie II wojny światowej i ich spadkobierców" - powiedział.
"Celem tego projektu jest umożliwienie ludziom poszukiwania w Archiwum Akt Nowych dokumentów, które opisywałyby straty materialne czy ludzkie, które mogły dotknąć ich rodziny czy też ich majątki" - wyjaśnił Mularczyk.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.