Co najmniej jedna osoba zginęła od ran postrzałowych odniesionych w czasie starć między zwolennikami rządu a stronnikami obalonego prezydenta Kirgistanu Kurmanbeka Bakijewa, do których doszło w piątek w Dżalalabadzie - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Kirgiskie źródła rządowe informują też o niemal 40 rannych w Dżalalabadzie, w tym kilku z broni palnej.
Do starć doszło między zwolennikami Bakijewa, których z zajętej przez nich siedziby władz w tym mieście próbowali przepędzić w piątek stronnicy rządu tymczasowego.
Zwolennicy Bakijewa zajęli w przeddzień także siedziby władz regionalnych w Oszu i Batkenie - dwóch innych miastach na południu Kirgistanu. Te dwie siedziby miejscowej administracji w piątek ponownie znalazły się w rękach władz tymczasowych.
Niewyjaśniona pozostaje sytuacja w Dżalalabadzie. Według agencji AFP, która powołuje się na służby prasowe kirgiskich władz, rząd kontroluje sytuację. Szefowa rządu tymczasowego Roza Otunbajewa powiedziała dziennikarzom, że w siedzibie władz miejscowych wciąż są zamaskowani uzbrojeni ludzi, których trzeba wziąć żywcem. "Nie chcemy nowych ofiar" - dodała.
Kurmanbek Bakijew opuścił Kirgistan po antyprezydenckich demonstracjach 7-8 kwietnia. Znalazł schronienie na Białorusi. W kwietniowych zajściach zginęło co najmniej 85 ludzi, gdy doszło do starć między uzbrojonymi stronnikami opozycji z siłami rządowymi, które otwarły ogień do tłumu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.