15.05. Katowice (PAP) - Ponad sto imprez - projekcji najlepszych, ale też najgorszych filmów w historii kina, koncertów oraz wykładów - zaplanowano na 13. Festiwalu Filmów Kultowych, który rozpocznie się w niedzielę w Katowicach. Co roku w imprezie uczestniczy ok. 10 tys. widzów.
Jak zapewnia organizujące imprezę katowickie Stowarzyszenie Inicjatywa, celem festiwalu jest przybliżanie widzom mało znanych filmów i przypominanie klasycznych, wciąż wzbudzających emocje produkcji. Natomiast pojęcie "kultowy" ma oznaczać film cieszący się specjalnym uznaniem i entuzjazmem widowni.
Tegoroczną edycję zainauguruje plenerowy pokaz biograficznego filmu "The Doors" Olivera Stone'a na Placu Sejmu Śląskiego. W rolę charyzmatycznego lidera zespołu wcielił się w nim Val Kilmer.
Pod gołym niebem będzie można jeszcze zobaczyć m.in. dwie amerykańskie produkcje z lat 50. "Ziemia kontra latające spodki" i "Człowiek, który niewiarygodnie się zmniejszył". Plenerowe pokazy uświetnią też 30 maja finał festiwalu. Widzowie zobaczą wtedy "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego i wyświetlany co roku "Rejs" Marka Piwowskiego.
Wśród kilkunastu cykli tematycznych największą popularnością od kilku lat cieszą się "Najgorsze filmy świata". Tym razem publiczność będzie mogła zobaczyć w tej serii m.in. takie produkcje kina amerykańskiego jak "Człowiek z rentgenem w oczach", "Szybciej koteczku! Zabij! Zabij!", "Ludzie aligatory" czy polski film "Terror z kosmosu kontra czerwona gwiazda".
Ważną pozycję w festiwalowym repertuarze zajmują projekcje z cyklu "Komedologia". Znajdują się w nim filmy ze ścieżką dźwiękową kompozytora i jazzmana Krzysztofa Komedy. Jego muzykę będzie można usłyszeć m.in. we wczesnych filmach Romana Polańskiego "Nóż w wodzie" i "Dwaj ludzie z szafą" oraz "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna.
Filmowe adaptacje znanych utworów literackich, m.in. "Hamlet", "Proces", "Zemsta" i "Tajemniczy ogród" będą tematem cyklu "Z ksiązki na ekran". Specjalne przeglądy zostaną poświęcone filmom z udziałem Jamesem Deana i najważniejszym produkcjom Stanleya Kubricka. Przygotowano też pasma poświęcone m.in. polskiej kinematografii niszowej, irlandzkiemu kinu społecznemu czy filmom akcji.
Podczas tegorocznej edycji imprezy "kultowe", prócz filmów, będzie też jedno z festiwalowych miejsc. Część projekcji odbędzie się w zaniedbanym w ostatnich latach budynku przedwojennego kina Capitol. Z jego gmachu w 1967 r. wyruszył kondukt pogrzebowy Zbigniewa Cybulskiego. Wcześniej na widok publiczny była wystawiona tam trumna z ciałem związanego z Katowicami aktora. Filmom z udziałem "polskiego Jamesa Deana" zostanie też poświęcony jeden z festiwalowych cykli.
W ramach festiwalu odbędą się również koncerty. Wśród artystów znaleźli się Lech Janerka, Voo Voo, Spięty i Bajzel. Natomiast występy Dagadany, 100nki oraz duetu Konrad Kucz/ Łukasz Pawlak będą towarzyszyć projekcjom filmów.
Finansowe wsparcie imprezie zapewnili m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i samorządy woj. śląskiego oraz Katowic. Szczegółowe informacje na temat repertuaru festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.filmykultowe.pl.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.