15.05. Katowice (PAP) - Ponad sto imprez - projekcji najlepszych, ale też najgorszych filmów w historii kina, koncertów oraz wykładów - zaplanowano na 13. Festiwalu Filmów Kultowych, który rozpocznie się w niedzielę w Katowicach. Co roku w imprezie uczestniczy ok. 10 tys. widzów.
Jak zapewnia organizujące imprezę katowickie Stowarzyszenie Inicjatywa, celem festiwalu jest przybliżanie widzom mało znanych filmów i przypominanie klasycznych, wciąż wzbudzających emocje produkcji. Natomiast pojęcie "kultowy" ma oznaczać film cieszący się specjalnym uznaniem i entuzjazmem widowni.
Tegoroczną edycję zainauguruje plenerowy pokaz biograficznego filmu "The Doors" Olivera Stone'a na Placu Sejmu Śląskiego. W rolę charyzmatycznego lidera zespołu wcielił się w nim Val Kilmer.
Pod gołym niebem będzie można jeszcze zobaczyć m.in. dwie amerykańskie produkcje z lat 50. "Ziemia kontra latające spodki" i "Człowiek, który niewiarygodnie się zmniejszył". Plenerowe pokazy uświetnią też 30 maja finał festiwalu. Widzowie zobaczą wtedy "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego i wyświetlany co roku "Rejs" Marka Piwowskiego.
Wśród kilkunastu cykli tematycznych największą popularnością od kilku lat cieszą się "Najgorsze filmy świata". Tym razem publiczność będzie mogła zobaczyć w tej serii m.in. takie produkcje kina amerykańskiego jak "Człowiek z rentgenem w oczach", "Szybciej koteczku! Zabij! Zabij!", "Ludzie aligatory" czy polski film "Terror z kosmosu kontra czerwona gwiazda".
Ważną pozycję w festiwalowym repertuarze zajmują projekcje z cyklu "Komedologia". Znajdują się w nim filmy ze ścieżką dźwiękową kompozytora i jazzmana Krzysztofa Komedy. Jego muzykę będzie można usłyszeć m.in. we wczesnych filmach Romana Polańskiego "Nóż w wodzie" i "Dwaj ludzie z szafą" oraz "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna.
Filmowe adaptacje znanych utworów literackich, m.in. "Hamlet", "Proces", "Zemsta" i "Tajemniczy ogród" będą tematem cyklu "Z ksiązki na ekran". Specjalne przeglądy zostaną poświęcone filmom z udziałem Jamesem Deana i najważniejszym produkcjom Stanleya Kubricka. Przygotowano też pasma poświęcone m.in. polskiej kinematografii niszowej, irlandzkiemu kinu społecznemu czy filmom akcji.
Podczas tegorocznej edycji imprezy "kultowe", prócz filmów, będzie też jedno z festiwalowych miejsc. Część projekcji odbędzie się w zaniedbanym w ostatnich latach budynku przedwojennego kina Capitol. Z jego gmachu w 1967 r. wyruszył kondukt pogrzebowy Zbigniewa Cybulskiego. Wcześniej na widok publiczny była wystawiona tam trumna z ciałem związanego z Katowicami aktora. Filmom z udziałem "polskiego Jamesa Deana" zostanie też poświęcony jeden z festiwalowych cykli.
W ramach festiwalu odbędą się również koncerty. Wśród artystów znaleźli się Lech Janerka, Voo Voo, Spięty i Bajzel. Natomiast występy Dagadany, 100nki oraz duetu Konrad Kucz/ Łukasz Pawlak będą towarzyszyć projekcjom filmów.
Finansowe wsparcie imprezie zapewnili m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i samorządy woj. śląskiego oraz Katowic. Szczegółowe informacje na temat repertuaru festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.filmykultowe.pl.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.