Były naczelny "Gościa" odznaczony

Ks. Marek Gancarczyk odebrał w środę 19 grudnia Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

Sejmik Województwa Śląskiego nagrodził ks. Gancarczyka za to, że „w trudnej sytuacji na rynku medialnym potrafił doprowadzić do sytuacji, gdy »Gość Niedzielny« stał się najpoczytniejszym na polskim rynku tygodnikiem opinii”. W uzasadnieniu czytamy także, że ks. Marek „przez 14 lat kierowania »Gościem Niedzielnym« wpisał się w historię Śląska i Polski”.

- Sejmik, poprzez tę decyzję, chciał księdza Marka włączyć do panteonu wybitnych śląskich postaci - powiedział radny Piotr Czarnynoga, który wręczył tę odznakę naszemu byłemu naczelnemu w historycznej sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. - Śląsk może być dumny z takich wspaniałych ludzi, jak ksiądz Marek Gancarczyk - stwierdził.

W uzasadnieniu nagrody została opisana medialna droga księdza Marka Gancarczyka. Przypomniano, że jako młody ksiądz zaczynał od tworzenia małego, parafialnego pisma „Serce” w Rybniku-Niedobczycach. Później, w 1996 r., abp Damian Zimoń powierzył mu kierowanie redakcją „Małego Gościa Niedzielnego”. „Ks. Marek Gancarczyk stworzył zespół, który w bardzo krótkim czasie zwiększył sprzedaż »Małego Gościa Niedzielnego« z niespełna 30 tysięcy do ponad 100 tysięcy egzemplarzy” - czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Na czele „Gościa Niedzielnego” ks. Gancarczyk stanął w 2003 r., po śmierci poprzedniego, długoletniego redaktora naczelnego, ks. Stanisława Tkocza.

„W nowatorski sposób podszedł do rynku medialnego, angażował się w projekty radiowe i multimedialne, dostępne w internecie. W swej działalności często podejmował nie tylko tematy religijne i społeczne, ale też związane z kulturą, tradycją i historią Śląska” - napisali śląscy radni sejmiku. „Nie bez znaczenia jest też jego zaangażowanie w promowanie w prowadzonych przez niego mediach wartości chrześcijańskich i etycznych, patriotyzmu, humanizmu i miłości bliźniego” - stwierdzili.

Wręczenie odznaczenia odbyło się w czasie konferencji „Relacje, które łączą”, organizowanej przez Fundację Narodowego Dnia Życia i Radę do spraw Rodziny. Prowadziła ją Maria Nowak, była poseł na Sejm RP.

Ks. Marek Gancarczyk z trybuny na sali Sejmu Śląskiego podziękował za docenienie jego pracy w „Gościu” i „Małym Gościu”. Przypomniał, że „Gość Niedzielny” jest ze Śląskiem związany od prawie stu lat - pismo we wrześniu obchodziło 95-lecie. - Chciałbym wszystkim podziękować, ale przede wszystkim, i wcale nie na końcu, Panu Bogu, bo każde dobro, które pochodzi z naszych rąk, zawsze ostatecznie pochodzi od Pana Boga - powiedział.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Tomaszszcz
  20.12.2018 09:37
  Gdzie mój komentarz? Znów skasowany! Tak oto gość boi się prawdy!
 • Tomaszszcz
  20.12.2018 09:39
  Za nowego red naczelnego w GOŚCIU za duzooo polityki za mało wiary ! Za KS Marka było ODWROTNIE ! I trzeba do tego wrócić! Więcej wiary, zero polityki która mamy gdzie indziej! Zmiencie to! Już czas!
 • Gość
  20.12.2018 11:43
  Ciągle nie wiemy dlaczego odszedł z GN. Skoro taki dobry, to tym bardziej to dziwne i zastanawiające. Już sama informacja o jego odejściu była nagła i lakoniczna, bez podania szczegółów. Co GN ma do ukrycia? Jeśli nic, to dlaczego nie podano powodów odejścia? Nawet ks. Marek milczy na temat swojej dymisji. Im mniej wiadomo, tym więcej domysłów, spekulacji i spiskowych teorii.
 • Mol
  20.12.2018 12:48
  Mol
  Zaglądam czasem na portal Opoka, żeby sprawdzić, czy coś się zmienia pod wpływem ks. Gancarczyka, ale na razie nie widzę różnicy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Poniedziałek
  dzień
  3°C Poniedziałek
  wieczór
  1°C Wtorek
  noc
  0°C Wtorek
  rano
  wiecej »