W Dublinie opublikowano coroczne sprawozdanie Krajowej Rady Ochrony Dzieci w irlandzkim Kościele katolickim. Jest to już drugi przegląd procedur i praktyk mających na celu zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa najmłodszym.
Raport przedstawia sytuację zarówno w placówkach diecezjalnych, jak i w zakonnych – powiedział podsumowując raport kard. Sean Brady.
Dzieci są dziś bezpieczniejsze w Kościele o wiele bardziej, niż były w przeszłości – zauważył przewodniczący episkopatu Irlandii. – Natomiast ludzie, którzy chcieliby zaszkodzić najmłodszym, nie powinni czuć się zbyt bezpiecznie. Hierarcha przedstawił dokonania rady w ubiegłym roku. Przeszkolono 2356 parafian, których zadaniem jest nadzorowanie procedur ochronnych względem dzieci. Mają oni reagować na postawy i praktyki, które uznawane są za niedozwolone. Taka osoba świecka będzie przy każdej parafii. Zdaniem kard. Brady’ego konieczna jest stała czujność, a także przestrzeganie odpowiednich procedur, które w sposób kompleksowy i stały dają poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności instytucji za osoby powierzone ich opiece. Ważne jest, by dzięki temu Kościół odzyskał wiarygodność i zaufanie wiernych. Trwa też krajowy audyt instytucji kościelnych, który ma na celu ostateczne podsumowanie rozmiarów zjawiska nadużyć w przeszłości. Czas raz na zawsze zakończyć rozliczanie przeszłości, a także ukrócić pojawiające się co jakiś czas rewelacje mediów w tym temacie – podkreślił irlandzki purpurat. Zwracają na to uwagę przede wszystkim ofiary nadużyć, prosząc, by skończyć z podtrzymywaniem tego tematu.
W roku ubiegłym zgłoszono irlandzkiej radzie prawie 197 domniemanych przypadków nadużyć popełnionych przez duchownych. Zarzuty dotyczą lat 50. i 60. ubiegłego wieku. 83 oskarżonych duchownych już nie żyje.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.