Schetyna: Jestem zwolennikiem bardzo poważnej redefinicji relacji państwo-Kościół

Lider PO Grzegorz Schetyna zaznaczył, że jest zwolennikiem bardzo poważnej redefinicji relacji państwa z Kościołem. Według niego, dyskusja na ten temat nie jest elementem walki z Kościołem, ale "próbą cywilizacji tych relacji". Dodał, że projekt ten cieszy się sympatią wielu działaczy PO.

Na początku stycznia liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka zaprezentowała projekt ustawy dotyczący rozdziału Kościoła od państwa. Zakłada on m.in. zniesienie finansowania z budżetu państwa lekcji religii, likwidację Funduszu Kościelnego, likwidację wszystkich komisji rządowo-kościelnych oraz wprowadzenie zasady, że duchowni sami opłacają swe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

"Platforma rozumie debatę i dyskusję, którą wywołała Barbara Nowacka, o finansowaniu religii w szkołach" - powiedział Schetyna w środę w Polsat News.

Dopytywany, czy według niego lekcje religii powinny być finansowane z budżetu państwa, oświadczył: "Jestem zwolennikiem takiej bardzo poważnej redefinicji relacji państwo-Kościół". "Uważam, że trzeba o tym porozmawiać. Rozumiem argumenty Nowackiej - jesteśmy otwarci, żeby o tym rozmawiać" - dodał lider PO.

Jednocześnie ocenił, że dyskusja na ten temat nie jest "elementem walki z Kościołem". "Uważam, że jest to próba cywilizacji tych relacji" - powiedział Schetyna.

Wskazał, że inicjatywa Nowackiej "ma sympatię u wielu ludzi w PO i nie tylko w PO". Zapytany, czy ma jego sympatię, odparł: "Personalną tak - rozumiem inicjatywę i jej (Nowackiej) aktywność w tej kwestii". 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • BOLO
  09.01.2019 11:29
  Dobry prognostyk na potencjalne rządy PO. Panie Schetyna, czy księży którzy publicznie będą popierać ochronę życia będziecie zamykali w więzieniach czy tylko skazywali na duże grzywny? I poza tym czy planujecie przywrócić do działania departament SB zajmujący się walką z Kościołem? Chyba wszyscy byli członkowie SB was popierają, więc nie powinno to być trudne.
 • Yanosh
  09.01.2019 12:17
  Pan Schetyna chociażby miał inne zdanie, ale z lęku przed utratą elektoratu robi wszystko, aby zadowolić lewą część lewej PO (no bo któż by przy PO wtedy został???) - wybory blisko, wieć trzeba ruszyć kościół, wiarę, albo aborcję , bo in vitro przycichło !!
 • aga
  09.01.2019 16:39
  Wyrzucac religie i udawac, ze wiekszosc obywateli jest ateistami, to naduzycie. Kto jest wierzący prawdziwie wie, ze ewangelie glosic trzeba "na dachach", to jest obowiazek i przywilej! A nie? Nie chce glosic kazania, ale to chyba pieknie, ze sie uczy dobra, pokazuje sens dobrej pracy, uczciwosci, przebaczenia, niesienia pomocy, etc. Prawda?
 • Piotr
  09.01.2019 20:41
  A co na powiedzą obrońcy "życia poczetego"? Po ewentualnej wygranej "totalnej opozycji" będziecie mieli totalną walkę o prawo do aborcji i totalną walkę z Kościołem i wartościami wyrosły z Chrześcijaństwa.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Czwartek
  wieczór
  19°C Piątek
  noc
  16°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »