Reklama

Sztuczna inteligencja: W 2018 r. doszło do wielu ciekawych zmian

Według ekspertki w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) i wykładowczyni Akademii Leona Koźmińskiego dr Aleksandry Przegalińskiej zakres praktycznych zastosowań AI staje się coraz szerszy, a tylko w 2018 r. doszło w tej dziedzinie do wielu ciekawych zmian.

Reklama

"Zobaczyliśmy między innymi, że Deep Learning, czyli głębokie uczenie maszynowe, może być bardzo skuteczne w wielu dziedzinach. Mam tu przede wszystkim na myśli działalność firmy DeepMind" - zaznaczyła w rozmowie z PAP dr Przegalińska. Brytyjskie przedsiębiorstwo technologiczne skaluje swoje rozwiązania związane z używaniem sieci neuronowych m.in. w celu wypracowania sposobu na użycie przez Google mniejszej ilości energii, którą alokuje w procesy kognitywne.

Kupiona przez amerykański koncern firma w 2018 r. rozpoczęła także projekt tworzenia ToM-netu, czyli Theory of Other Mind Network. Jest to sieć, która "będzie w stanie rozpoznać stany emocjonalne i intencję osoby, z którą będzie rozmawiać. Myślę, że jest to bardzo poważne przedsięwzięcie i kolejny dla branży kamień milowy" - oceniła ekspertka.

Dr Przegalińska przyznała, że w ubiegłym roku branży AI nie zabrakło również wydarzenia o charakterze negatywnym. "Niedawno oparta na sztucznej inteligencji sieć, która miała być rekruterem dla Amazona, w związku z tym, że posiadała zestereotypizowany zestaw danych, nie chciała zrekrutować do pracy ani jednej kobiety" - wskazała.

"Zobaczyliśmy, że jeżeli korzystamy z dużych wolumenów danych o niezbyt dobrej jakości, może to skończyć się bardzo kompromitującymi rezultatami. Bardzo mało prawdopodobne jest, że wykorzystywanie sztucznej inteligencji przy małej dbałości o dane da pożądane efekty" - podkreśliła dr Przegalińska i dodała, że przywołana sytuacja negatywnie odbiła się na wizerunku Amazona. Stało się to "przestrogą dla tych, którzy korzystają z rozwiązań AI, a nie dbają odpowiednio o wrzucane do systemu dane" - zauważyła.

Według dr Przegalińskiej zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie wciąż pozostaje w fazie pionierskiej. Ekspertka liczy jednak, że ulegnie to zmianie w 2019 r. "Firmy powinny coraz częściej dostrzegać wartość sztucznej inteligencji dla swojego modelu biznesowego oraz uświadamiać sobie, że sięganie po nią może przynieść potężne zmiany, o ile będzie poprawnie stosowana" - zaznaczyła.

Dr Przegalińska wyraziła nadzieję, że 2019 r. "będzie dla AI wyjściem z fazy pionierskości do mainstreamu i zaowocuje tym, że organizacje będą traktowały ją nie tylko jako coś, o czym się mówi, ale jako narzędzie, którego skutecznie się używa".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-2°C Niedziela
noc
-3°C Niedziela
rano
-1°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama