Jeszcze w październiku ub. r. prof. Ryszard Peryt odbierał na Zamku Królewskim nagrodę "Totus Tuus" za "osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”.
Reżyser, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej prof. Ryszard Peryt zmarł w nocy z wtorku na środę - poinformowała Polska Opera Królewska. W marcu skończyłby 72 lata.
Ryszard Peryt był oblatem zgromadzenia redemptorystów. W realizowanych przez siebie operach dawał wyraz swojej duchowości. O jego utworach jury Nagrody "Totus Tuus" napisało: "Jest to sztuka mistyczna, pełna symboli i znaków, odniesień do metafizyki, teologii i sztuki". I 13 października 2018 r. przyznało mu prestiżową katolicką nagrodę w kategorii "osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej”.
Urodził się w Zielonej Górze w 1947 roku. W 1970 r. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na wydziale aktorskim; w 1979 r. obronił dyplom na wydziale reżyserii. W 1970 r. był współtwórcą Puławskiego Studia Teatralnego, a następnie jego warszawskiej kontynuacji - Studia Teatralnego Stołecznej Estrady (1973-1976).
Był aktorem Teatru Współczesnego (1976-1979), a za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza pracował jako reżyser w Teatrze Narodowym. Od stanu wojennego reżyserował tylko w teatrach operowych (Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Wielki w Łodzi). W 1996 r. został powołany przez ministra kultury i sztuki Kazimierza Dejmka na dyrektora artystycznego Opery Narodowej - Teatru Wielkiego w Warszawie. Rok później złożył dymisję.
Pracował również w Warszawskiej Operze Kameralnej (1986-2004) za czasów dyrekcji Stefana Sutkowskiego. Zrealizował wiele przedstawień oper barokowych, klasycznych i współczesnych. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie opery Mozarta oraz wszystkie dzieła sceniczne Claudio Monteverdiego. Wielokrotnie reżyserował je również za granicą - w Austrii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Szwecji, Danii, Norwegii, Egipcie, Turcji, Libanie, Japonii i Emiratach Arabskich.
W 2009 r. założył Instytut Opery oparty na współpracy trzech uczelni artystycznych Warszawy: Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Teatralnej. Od 1 sierpnia 2017 r. pełnił obowiązki dyrektora Polskiej Opery Królewskiej, a w 2018 r. został oficjalnie mianowany na to stanowisko przez ministra kultury Piotr Glińskiego.
Msza św. pogrzebowa śp. prof. Ryszarda Peryta odbędzie się 26 stycznia o godz. 10 w kościele św. Benona, przy ulicy Pieszej 1 w Warszawie. Będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi o. Jacek Salij OP.
Po Eucharystii ciało zmarłego Artysty zostanie odprowadzone do kwatery redemptorystów na Cmentarzu Wolskim.
31 stycznia, o godz. 19 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela zostanie odprawiona Msza św. w intencji Zmarłego, podczas której zostanie wykonane "Requiem" W.A. Mozarta.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.