„Każdy obywatel, poprzez swój odpowiedzialny głos i zgodnie ze swym sumieniem wnosi wkład w budowanie społeczeństwa. Wszyscy w państwie powinni mieć poczucie uznania swoich praw. Należy umożliwić budowanie godnego i pomyślnego życia wszystkim, bez żadnego wykluczania” – to słowa przesłania biskupów kubańskich z okazji referendum konstytucyjnego, które odbywa się 24 lutego.
Pasterze wskazują, że celem ustawy zasadniczej jest ochrona oraz zagwarantowanie przestrzegania praw i obowiązków każdego obywatela bez jakiejkolwiek dyskryminacji, z zachowaniem jego godności, jak uznaje to prawo międzynarodowe. Biskupi skupiają się na czterech problemach. Po pierwsze - wykluczeniu innych form pełnej realizacji ludzkiego życia poza wskazaną przez socjalizm i komunizm. Następnie mówią o sprzecznościach w pojmowaniu świeckości państwa. Poruszają także problem integralnej wizji małżeństwa i rodziny oraz temat gospodarki w służbie dobra wspólnego.
Przyznanie prymatu komunizmowi i socjalizmowi jako drodze do zdobycia pełnej godności jest wykluczeniem realizacji prawa do pluralizmu w dziedzinie myśli o człowieku oraz porządku społecznym. Należy zapewnić w Konstytucji pluralizm wyrażania myśli i uwolnić ją od wpływów ideologicznych – czytamy w oświadczeniu kubańskiego episkopatu.
Z kolei temat postulowanej świeckości państwa kłóci się z uznaniem nadrzędnego prymatu ideologii marksistowsko-leninowskiej. Biskupi zwracają uwagę, że wolność praktykowania własnej religii nie polega na zwyczajnej wolności posiadania osobistych przekonań. Wolność religijna zasadza się na prawie każdej osoby do życia według swojej wiary i jej publicznego wyrażania, z zachowaniem szacunku dla takiego samego prawa u innych.
Biskupi już w liście z października ubiegłego roku postulowali prawne uznanie Kościoła, jego tożsamości i misji, a także prawa do wyrażania sprzeciwu sumienia.
Wątpliwości budzą ponadto dwa z proponowanych artykułów, które otwierają drogę do możliwości uznania za małżeństwo związku osób tej samej płci. Sprzeciwia się to zdecydowanie woli wyrażonej przez większość Kubańczyków, broniących modelu małżeństwa opartego na relacji kobiety i mężczyzny. Episkopat podkreśla również niezbywalne prawo rodzin do wychowania dzieci w zakresie formacji moralnej, etycznej oraz obywatelskiej. Odnosząc się do ostatniego tematu dotyczącego ekonomii, przypomina o powszechnym przeznaczeniu dóbr oraz całościowym rozwoju osoby oraz rodziny.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.