Jednym z tematów obrad 382. Zebrania plenarnego KEP w Warszawie były sprawy związane z pracą egzorcystów, co przedstawił bp Andrzej Czaja, stojący na czele Komisji Nauki Wiary. Zapowiedział, że Komisja przygotuje specjalną Notę dla egzorcystów, która w szczegółowy sposób będzie wskazywać „co egzorcyście wolno, a czego nie wolno”. Powołany też zostanie w Katowicach ogólnopolski ośrodek formacji dla egzorcystów.
- Przedmiotem mojego wystąpienia na forum Episkopatu były sprawy związane z pracą niektórych egzorcystów, mamy bowiem do czynienia z pewnymi praktykami, które niepokoją – powiedział KAI bp Andrzej Czaja. Dodał, że egzorcyści powinni ściśle współpracować z zespołami psychologów. Powinni też rozpoczynać właściwy obrzęd egzorcyzmu dopiero po uprzednim wykluczeniu przez specjalistów zaburzeń osobowościowych bądź psychicznych u osoby, która o to prosi.
Biskup zaproponował, by powołać zespoły psychologów, które działałyby na szczeblu każdej diecezji, a z którym współpracowałby egzorcysta. Mogłyby to być np. poradnie psychologiczne współpracujące z egzorcystami. Taka poradnia kierowałaby danego człowieka do egzorcysty, ale dopiero po wcześniejszym wykluczeniu zaburzeń osobowościowych i psychicznych. Natomiast gdyby osoba potrzebująca najpierw zgłosiła się do egzorcysty, ten w pierwszym rzędzie kierowałby ją na badania diagnostyczne w zespole psychologów.
Z kolei ogólnopolski ośrodek formujący egzorcystów miałby powstać w Katowicach.
Bp Czaja zaznaczył, że niektórzy egzorcyści nie działają wciąż jeszcze wedle „Wskazań Konferencji Episkopatu Polski dla kapłanów pełniących posługę egzorcysty” wydanych w 2015 r. Jego zdaniem Komisji nieraz niepokojące są praktyki związane z modlitwą o uwolnienie. - Całe szczęście, że mamy dziś dokument „Posługa uwalniania” przygotowany przez Komisję Doktrynalną Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, w świetle którego to wszystko można zweryfikować" – dodał biskup.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.