Z całego serca przepraszam Pana za wielką krzywdę

Słowa biskupa opolskiego Andrzeja Czai do pana Dariusza, ofiary pedofilii, który w poniedziałek oskarżał biskupa podczas konferencji w Sejmie RP.

Drogi Panie Dariuszu,

Zwracam się do Pana tą drogą, ponieważ nie mam innej możliwości, a chcę się odnieść do słów Pana, które za pośrednictwem mediów skierował Pan w moją stronę.

Mój sekretarz i zarazem rzecznik Kurii Diecezji Opolskiej ks. Joachim Kobienia wyjaśnił kolejny raz niektóre kwestie poruszone w Pana wypowiedzi. Mógłbym i ja jeszcze coś dodać, ale nie to jest moim zamiarem.

Gorzkie słowa, jakie Pan skierował wraz z mamą w moją stronę, staram się zrozumieć i odczytuję je jako wyraz ogromnego bólu i cierpienia, i wielkiej traumy, które są pochodną straszliwego czynu pedofilii, którego dopuścił się wobec Pana ks. Mariusz. Do tego doszły jeszcze rany związane z sytuacją w parafii, zwłaszcza niezrozumiała dla Pana modlitwa o zdrowie dla sprawcy. Chodzi o sytuację, która powstała jako nieprzewidziany rezultat obranej drogi dyskrecji, którą w dobrej wierze podjąłem na prośbę Pana mamy. Jest mi bardzo przykro z tego powodu!

Z całego serca przepraszam Pana, podobnie jak w naszym pierwszym spotkaniu i w liście pasterskim, za to, czego dopuścił się wobec Pana ks. Mariusz. Przepraszam za wielką krzywdę, którą Panu wyrządził, dopuszczając się przestępstwa pedofilii. Przykro mi też, że podjęta droga dyskrecji przysporzyła Panu jeszcze więcej bólu i cierpienia.

Panie Dariuszu, boleję także bardzo nad stanem Pańskiego zdrowia i zarówno Panu, jak i mamie oferuję konieczne wsparcie dla powrotu do pełni sił.

Szkoda, że odwołał Pan spotkanie, o które Pan prosił w Środę Popielcową. Być może udałoby się uniknąć tego wielkiego napięcia, które powstało. Ufam jednak, że Pan zechce się ze mną spotkać. Zawsze gotów jestem na takie spotkanie, w czasie którego mógłbym jeszcze raz, bardzo osobiście, Pana przeprosić. Niech Pan Bóg ma Pana w szczególnej opiece i uzdrowi wszelkie rany.

Bp Andrzej Czaja

21 marca 2019

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Ixa
  22.03.2019 05:59
  Przeprosiny, bardzo dobrze, z tym, że teraz to jest już troszkę późno na przepraszanie, powinno byc przed papieżem Franciszkiem a nie dopiero po. A najważniejsze ta wypowiedź ukrywa prawdę albo jej nie wyjawia. Co znaczą słowa: "Chodzi o sytuację, która powstała jako nieprzewidziany rezultat obranej drogi dyskrecji, którą w dobrej wierze podjąłem na prośbę Pana mamy." Wg słów mamy, ona została namówiona i przez zaskoczenie prawie zmuszona do przysięgi milczenia.
  Wg słow księdza pomysł milczenia wyszedł od mamy. Kto mija sie z prawdą mama czy ksiądz? Jak wygląda prawda?
 • Dorka
  22.03.2019 13:20
  Księże Biskupie Andrzeju... dziękuję za Twoją największą pokorę. Uczę się tego od Ciebie. Swoim życiem pokazujesz, że w tym wszystkim walczysz o Boga, o człowieka a nie o siebie.
 • emwupe
  22.03.2019 16:45
  Bardzo dobrze, że biskup Czaja przeprosił, ale pojawiają się doniesienia, że na samym początku można było zadziałać inaczej ( chyba lepiej, ale nie spieszmy się z osądem). Warto to wiedzieć. Dlaczego: bo to może pomóc innym. Na samym początku doniesień o pedofilii księży nie wierzyłem i je odrzucałem. Później pojawiła się wściekłość. Teraz uważam, że szatan jest niesamowicie (diabelsko) sprawny, powoli, latami robił swoje i nagle wszystko pękło, a pomyuje się rozlały nawet na najświętszych. Módlmy się o rozsądek bo tego przede wszystkim zabrakło przez lata. Nie po to Pan Bóg nam dał rozum żebyśmy z niego nie korzystali.
 • Baja
  22.03.2019 20:01
  Całym sercem jestem z Biskupem Andrzejem. Stara się mocno wyjaśnić problemy, których nie spowodował. Jest w tym bardzo autentyczny, pokorny i szczery. Modlę się za Niego w tym trudnym dla diecezji czasie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  9°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  6°C Wtorek
  rano
  wiecej »