1000 zawodniczek i zawodników odebrało numery startowe, aby wyruszyć na 10-kilometrową trasę Biegu do Pustego Grobu ulicami Nowej Soli. W 90-minutowym limicie czasu zmieściło się i zameldowało na mecie 861 osób.
Przed startem odczytano Ewangelię o uczniach biegnących do grobu Jezusa, a bp Tadeusz Lityński pobłogosławił biegaczy. Później kolorowa, radosna grupa pobiegła do mety. Czas i wyniki były istotne, ale najważniejsze było świadectwo wiary.
– Bardzo ważny jest kontekst biegu, odbywającego się w okresie Wielkanocnym. Biegacze, świadkowie wiary, przyznają się, że nie tylko są tutaj dla sportu i rywalizacji, ale biegną też do pustego grobu z wiarą, jako świadkowie, podobnie jak Piotr, Jan, niewiasty, żeby wrócić do domu jeszcze z większym przekonaniem o Zmartwychwstaniu. Nie mam jeszcze odwagi przebiec całego dystansu, ale jest we mnie pragnienie, tym bardziej jestem pełen wrażenia i wdzięczności dla wszystkich uczestników biegu – powiedział bp Tadeusz Lityński.
Na mecie na biegaczy kończących zmaganie czekali z medalami bp Tadeusz Lityński, Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz i proboszcz kapucyńskiej parafii brat Kazimierz Golec, który przekonywał, że poranek wielkanocny mobilizuje do ogłaszania światu o Zmartwychwstaniu Jezusa.
– Duża grupa ludzie jest głęboko przekonana o Zmartwychwstaniu Chrystusa, a jednocześnie jest wiele osób chcących się o tym dowiedzieć, widząc i podziwiając biegnących ze świadectwem o żywym Bogu. Mnie osobiście fascynuje u biegaczy pasję poznawania samego siebie, wyznaczania konkretnych granic, osiąganie ich i przekraczanie możliwości organizmu, przy jednoczesnej trosce o zdrowy rozwój. Z drugiej strony duchowa aspekt biegu. Wielu biegaczy przyjeżdża, aby zaświadczyć o swoje wierze oraz chęci udziału w biegach organizowanych przez Kościół katolicki – mówił br. Kazimierz, proboszcz parafii pw. św. Antoniego.
Zawodnicy byli biegli w wielu kategoriach. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Jacek Stadnik z Krosna Odrzańskiego, osiągając pomimo silnego wiatru czas 32:49 min., na drugiej pozycji uplasował się Kamil Makos, a trzecie miejsce wywalczył Michał Domowicz.
W kategorii Open Kobiet zwyciężyła Sandra Nowak z Zielonej Góry, z czasem 37:55 min., druga była Martyna Masłowska, a trzecia Karolina Jankowska.
Wśród duchownych, gdzie nowosolski bieg był Mistrzostwami Polski, wygrał ks. Michał Dekiert z Rzepina, z czasem 37:41 min., drugie miejsce wywalczył brat Józef Seda, a trzecią lokatę zdobył brat Grzegorz Marszałkowski z Krakowa, pomysłodawca Biegu do Pustego Grobu.
Warto podkreślić, że wśród kategorii specjalnych dla kobiet i mężczyzn znalazły się: kategoria dla biegaczy z Powiatu Nowa Sól, Prawników i Lekarzy.
– Do udziału w biegu namówił mnie kolega. Planowałem start już w ubiegłym roku, ale się nie udało. Wrażenia są wspaniałe, poza tym udział w biegu był dla mnie odskocznią od codzienności, od natłoku pracy. Na trasie publiczność dopingowała przez cały czas. Ludzie przybijali „piątkę”. Dla najbliższych mój udział w Biegu do Pustego Grobu był zaskoczeniem, a jednocześnie byli bardzo szczęśliwi. Najtrudniej biegło się na 6 i 7 km, gdzie był odkryty teren i silny wiatr wiał prosto w twarz, bardzo szybko traciłem siły, ale czym bliżej finiszu, wracała energia – opowiadał Paweł Wudarczyk z Zielonej Góry, zdobywca 2 miejsca w kategorii lekarzy.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.