Sankcje wobec Iranu nie powstrzymają Rosji przed sprzedażą temu krajowi rakiet ziemia-powietrze S-300 - oświadczył w piątek szef Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Michaił Margiełow.
Izrael i Stany Zjednoczone zaapelowały do Rosji, by nie wywiązała się z umowy o sprzedaży Iranowi rakiet S-300, które mogłyby uniemożliwić ewentualny atak na irańskie obiekty.
Zapytany, czy sankcje wobec Iranu mogłyby zablokować dostarczenie rakiet S-300, Margiełow odparł: "Projekt (rezolucji w sprawie sankcji wobec Iranu) nie odbije się na obecnych kontraktach między Rosją i Iranem". Jego słowa przytoczyła agencja Interfax.
"Należy pamiętać, że Rosja jest odpowiedzialnym sprzedawcą swych produktów na zagranicznych rynkach i nie jesteśmy zainteresowani militaryzacją Bliskiego Wschodu" - zaznaczył.
Rosja jest jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, którzy zatwierdzili projekt rezolucji o nowych sankcjach wobec Iranu. Dyplomaci w ONZ wspomnieli w tym tygodniu, że ich przyjęcie mogłoby zablokować sprzedaż rakiet S-300.
Zachód podejrzewa Iran o prowadzenie prac nad bronią jądrową. Władze w Teheranie twierdzą, że ich program nuklearny ma pokojowy charakter i ma na celu zwiększenie potencjału energetycznego kraju.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.