Kuria kielecka: Ubolewamy, współczujemy i przepraszamy

Ubolewamy nad tym, przepraszamy i współczujemy ofiarom – w taki sposób rzecznik kieleckiej kurii ks. Mirosław Cisowski odniósł się w rozmowie z KAI do pokazanej w filmie „Tylko nie mów nikomu” sprawy ks. Jana A. Poinformował też, że od stycznia w sprawie emerytowanego duchownego z tej diecezji toczy się postępowanie kanoniczne, a akta sprawy zostały już przekazane do Stolicy Apostolskiej.

„Trudno naprawić to zło” – powiedział ks. Cisowski odnosząc się do filmu Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono m.in. moment konfrontacji ks. Jana A. z jego ofiarą sprzed 30 lat. „To wyjątkowo bolesna dla nas sprawa, że kapłan naszej diecezji dopuszczał się takich czynów” – stwierdził duchowny.

W filmie ks. Jan A. przyznaje 39-letniej dziś kobiecie, że nie była ona jedyną ofiarą, którą wykorzystywał przed laty, gdy miała około 9 lat. Pytany o ten wątek ks. Cisowski powiedział KAI, że jak dotąd w sprawie tego duchownego nie było innych zgłoszeń o molestowaniu seksualnym.

„Trudno kogokolwiek zmuszać do tego by się zgłosił, natomiast gdyby ktoś taki był i chciał, to zawsze może zgłosić się do diecezjalnego delegata ds. ochrony małoletnich” – stwierdził rzecznik kieleckiej Kurii.

O tym, że ks. Jan A. mógł molestować dzieci władze diecezji dowiedziały się dopiero w styczniu, w czasie gdy Tomasz Sekielski realizował swój film – powiedział rzecznik. Bp Jan Piotrowski polecił wtedy natychmiast wszcząć wstępne postępowanie kanoniczne w sprawie domniemanych nadużyć. Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży przesłuchał księdza, który złożył obszerne wyjaśnienia. W lutym zaś zgłosiła się jego ofiara, od której przyjął zeznania. 8 maja dokumentacja dotycząca ks. Jana A. została przesłane do Stolicy Apostolskiej.

Ks. Cisowski poinformował też, że bp Jan Piotrowski polecił ks. Janowi A., by podczas prowadzenia postępowania nie sprawował publicznie żadnych czynności duszpasterskich, chociaż już i tak, z uwagi na wiek i stan zdrowia, nigdzie nie udzielał się duszpastersko.

W wydanym dziś oświadczeniu rzecznik Kurii informuje o zapoczątkowanym w styczniu postępowaniu kanonicznym wobec ks. Jana A. "Po zakończeniu wstępnego postępowania kanonicznego i braku dodatkowych okoliczności, decyzją Biskupa Kieleckiego w dniu 8 maja 2019 r. pełną dokumentację przesłano do Stolicy Apostolskiej" - głosi oświadczenie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tomaszl
  13.05.2019 18:11
  I dokładnie tak powinna się zachować każda kuria w każdej sytuacji, gdy udowodni się pedofilię księdza. I gdyby tak postępowano bez wyjątków, to dziś nie byłoby tak wielkiego publicznego bólu. Niestety przykład innego "bohatera" tego filmu czyli ks. Dariusza, który mimo sądowego zakazu prowadził rekolekcje dla dzieci i braku reakcji kilku kurii na tę sytuację wskazuje że jest jeszcze wiele do zrobienia.
 • Stanis
  14.05.2019 05:23
  Ta akcja antypedofilska, ograniczona tylko do jednej grupy zawodowej i przeciw czynom zwanym bluźnierczo "grzechami Kościoła", nie ma znamion troski o dzieci, lecz nagonki i rodzaj bomby rozpryskowej, niszczącej cale otoczenie.
 • andrzej
  14.05.2019 09:11
  Gdzie są pozostałe grupy zawodowe, co zrobiły, aby się oczyścić? Sądzę, że sedno problemu pedofilii tkwi zupełnie w innych środowiskach, co przecież wiemy ze statystyk: wśród duchownych odsetek pedofilów jest minimalny. Gonimy staruszka księdza do sądu - i pewnie słusznie, bo musi odpowiedzieć za swoje czyny, ale czy również pogonimy członków innych grup społecznych i zawodowych, gdzie są następne filmy?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Poniedziałek
  rano
  9°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  wiecej »