Sir Fortepian w Warszawie

Na stadionie Polonii Warszawa podczas jedynego koncertu w Polsce wystąpi w niedzielę Elton John - legenda światowego show-businesu, piosenkarz, kompozytor i pianista. W stolicy ma zaśpiewać utwór "Candle in The Wind" (Świeca na wietrze), poświęcając go pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

"Candle in the Wind", to utwór napisany dla upamiętnienia Marylin Monroe. Jednak z nowym tekstem stał się nieoficjalnym hymnem uroczystości po tragicznej śmierci księżny Diany. Płyta z utworem pobił rekord sprzedaży - rozeszła się w ilości ponad 33 mln egzemplarzy. Od czasu pogrzebu Lady D. Elton John nie wykonywał go na żywo. W Warszawie ma zrobić wyjątek.

"Sir Fortepian", jak mówią o nim przyjaciele, zagra w stolicy w ramach trasy "Rocket Man Greatest Hits tourElton John".

Elton John (właściwie Reginald Kenneth Dwight) urodził się 25 marca 1947 w Dinner. Od najmłodszych lat uczył się grać na fortepianie i wykazywał się dużą umiejętnością komponowania melodii. Dzięki swoim zdolnościom uzyskał stypendium w prestiżowej szkole Royal Academy of Music. Zaczął grywać w pubach, a w 1964 roku założył wspólnie z wokalistą Longiem Johnem Baldrym i saksofonistą Eltonem Deanem grupę Bluesology (jego pseudonim artystyczny, który przyjął w 1968 roku, pochodzi właśnie od imion kolegów z zespołu). Jednak szybko znudził się graniem w Bluesology i postawił na karierę solową.

W 1968 roku poznał Berniego Taupina, który stał się jego głównym tekściarzem i już rok później na rynku ukazała się jego debiutancka płyta "Empty Sky", mimo że chwalona przez krytyków, nie odniosła sukcesu komercyjnego. Jednak sława była mu pisana - drugi album zatytułowany po prostu "Elton John" zachwycił słuchaczy i kolejne krążki biły rekordy popularności. Elton John zaczął szokować swoim wizerunkiem - zarówno kontrowersyjnym zachowaniem, jak i wymyślnymi, kiczowatymi strojami.

Podczas swojej długiej kariery Elton John wydał ponad 30 albumów. W 1994 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Rok później otrzymał Oscara za utwór "Can You Feel The Love Tonight" z animowanego przeboju "Król Lew". W 1996 roku królowa Elżbieta II nagrodziła go Orderem Imperium Brytyjskiego, a dwa lata później nadała mu tytuł szlachecki. Otrzymał również nagrodę Royal Academy of Music, jako jedyny w historii kompozytor muzyki rozrywkowej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
33°C Czwartek
wieczór
26°C Piątek
noc
24°C Piątek
rano
33°C Piątek
dzień
wiecej »